חוויות מסדנת הארכיטקטים של Juval, יום שני, בוקר, הסטוריה וטכנולוגיה

5 בינואר 2009

אין תגובות

הימים השני והשלישי של הסדנה עוסקים בכיוונים ארכיטקטוניים ואיך הם מתקשרים לטכנולוגיה. את היום השני Juval פתח בניתוח היסטורי מעמיק של הדרך הטכנולוגית הארוכה ל SOA. המסלול של הסקירה של  Juval הראה בבירור, שכל פתרון טכנולוגי חדש, בא לשפר בעיות שהיו קימות בטכנולוגיה הקודמת, אבל הציג באותה הזדמנות, אוסף של בעיות חדשות. ארכיטקט צריך להכיר את כל הבעיות הללו, כדי לא ליפול מחדש, בתכנון שלו, אל אותה מלכודת שאחרים כבר נפלו עליה, ולמדו בדרך הקשה, שלא זו הדרך. כי מי שלא לומד מנסיון של אחרים, ילמד את הלקחים על עצמו וזה בזבוז של משאבים.

הטכנולוגיה עברה דרך ארוכה של ניסוי וטעיה החל מהאניגמה וכלה במיחשוב ענן. בתור מי שתפקידו הוא לאתר בעיות במערכות, המפגש המחודש עם כל הטעויות והבעיות שהציגה כל טכנולוגיה, היה בשבילי מעין שעור חזרה והרבה דז'בו, לכל סוגי הבעיות שנתקלתי בהם בפועל אצל לקוחות לאורך השנים.

חשוב אולי לציין, שבהסתכלות שלי, ובחלוקה סטטיסטית, ניתן לחלק את הבעיות שנתקלתי בהם לכמה קבוצות. במקום ראשון תקלות שנובעות בסופו של דבר מתכנון ארכיטקטוני לקוי וזה הרוב. במקום השני תקלות שנובעות משימוש לא נכון בטכנולוגיה (Technology Abuse) שנובעות בעיקר מפערי ידע וחוסר הבנה של כללי המשחק של אותה טכנולוגיה, שזה גם כן משהו ששיך לשלב התכנון. במקום השלישי, תקלות שנובעות מתהליך פיתוח לא תקין, כמו למשל אי ביצוע Code Review או אי ביצוע בדיקות מינימליות נדרשות או אי שימוש ב Coding Standards כמו למשל אלה שמופיעים בצד ימין של האתר של IDesign. לא נתקלתי כמעט לאורך ההיסטוריה האישית שלי, בבעיות שנבעו מהטכנולוגיה עצמה. מה שמחזיר אותנו למנטרה, שטכנולוגיה היא כמעט אף פעם לא הסיבה לכשלון של פרויקט.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *