יום ראשון של ה PDC, תקציר מנהלים על ההכרזות, חלק שני Windows Azure.

28 באוקטובר 2008

תגיות: , , ,
אין תגובות

ההכרזה שמושכת יותר תשומת לב של מפתחים היא ההכרזה על Windows Azure או בשמו הזמני הקודם, חלונות ענן. ההכרזה הזו מתחברת בצורה הדוקה להכרזה על Microsoft Online שבה דנתי בפוסט הקודם. גם כאן הרעיון הוא שמיקרוסופט תיתן לך את התשתית החומרתית המלאה הנדרשת ליישום שלך וכל מה שאתה צריך לעשות זה רק לכתוב את הקוד של הלוגיקה התכנותית הנדרשת. לא מדובר פה על יישומי Client אלא רק ובעיקר על יישומי Server.

אם תסתכל על הקוד של יישום השרת שאתה כותב ותנתח אותו לפי לוגיקה עיסקית וטיפול בצנרת, תגלה שרוב הקוד (מעל 90 אחוז) עוסק בצנרת ומעט מאד מהקוד עוסק בלוגיקה העיסקית שלך. הגביע הקדוש שכולם מנסים להגיע אליו זה להוריד מהמפתח את הטיפול בצנרת ואז התפוקה של הפיתוח עולה בפקטור 10 לפחות. אחת מהסיבות ש Enterprise Services והדור הבא שלו WCF כל כך מפתים ארכיטקטים ומנהלי פיתוח, זה בדיוק החסכון הזה. לא יפתיע אף אחד לגלות, שמה שאתה מקבל מהתשתית החדשה הזו זה בדיוק את החסכון הזה. התשתית והצנרת יורדים ממך לגמרי ואתה יכול להתרכז בלוגיקה.

החידוש כאן הוא שגם החמרה יורדת ממך. אם אתה בונה את היישומים שלך באמצעות אבני הבניין של מערכת ההפעלה החדשה, כל היישום שלך ירוץ מאורח על ידי המערך העולמי של מרכזי המחשבים  של מיקרוסופט. לא צריך מערך IT אצלך בארגון, אתה משלם לפי שימוש, אתה מקבל חינם Scalability ויכולת לטפל בפיקים ואתה לא צריך לקנות מערך מחשבים ענק בשביל פיק של שבוע בשנה. יש הרבה ארגונים שישמחו לקבל עיסקא כזו. שימו לב שמילת המפתח פה היא תשלום לפי שימוש במשאבים ולפי SLA נדרש.

אז מה הבעיות התהליכיות שיש לך אם אתה הולך לתכנן יישום שרת חדש ? קודם כל אתה צריך להגדיר את צרכי החמרה שלך. נתחיל מכוח מחשוב. כמה מעבדים אתה צריך ? לומר את האמת אתה לא יודע תמיד מראש ואתה מהמר. אם טעית אתה לוקח ספארים. בעולם החדש אתה ממלא טופס קונפיגורציה ומסמן כמות מינימום וכמות מקסימום. אתה צריך אולי מסד נתונים ביישום שלך ? אין בעיה תגדיר את הסכמה (אתה ממילא עושה את זה). אתה צריך לכתוב את ה Application Logic. אין בעיה כתוב אותה כמו שאתה רגיל תוך שימוש בספריית ה Classes של דוט נט עם התוספות החדשות איפה שצריך. Interoperability ? אין בעיה, ההגדרות דומות (אם לא זהות) למה שאתה עושה כיום עם WCF. השלב הבא זה לעשות Deployment ליישום. אין בעיה, לחץ על הכפתור ב VS ותקבל קובץ התקנה מתאים. קח את קובץ ההתקנה ושלח אותו לענן והיישום שלך מותקן ומוכן לשימוש.

שים לה שכל מה שתואר כאן, לא כל כך שונה ממה שאתה הית מבצע ממילא. רק שכאן אין לך מחלקת IT, אין לך מרכז מחשבים, אתה משלם לפי המשאבים שאתה צורך, אתה משלם לפי ה SLA שאתה צריך. אם אתה צריך Scalability, רק חזור לקובץ הקינפוג, תוסיף קצת כוח חישוב ושלח עדכון (עם צק מצורף) לענן. ירד העומס, תקטין את כוח החישוב (ואני מניח שלא תקבל צק בחזרה).

אני זוכר את התקופה (לפני הרבה הרבה שנים) שבה הייתי מנהל בחצי משרה, של מרכז המחשבים של המרכז המדעי של IBM בחיפה עם אחריות מלאה על שלושה Mainframes. פתאום קפץ לי דה ז'בו חזק מאד. עלה בדעתי שזה בעצם חזרה למודל ה Mainframe הישן והטוב. הכל רץ במרכז המחשבים שנמצא אי שם שרוב המפתחים והמשתמשים מעולם לא ביקרו בו. אבל כולם עובדים עם המסופים שמחוברים אליו ומבצעים את העבודה שלהם מבלי לדעת בכלל שיש מרכז מחשבים. בהסתכלות הזו כל Windows Azure הזה זה בעצם ה Mainframe הענק החדש, שמשרת את כל העולם. כמפתח אתה פשוט כותב לו יישומים, מבלי לבקר אף פעם בחדר המחשב, לפגוש את המפעילים או לדאוג למה קורה שם בפנים.

למי שסובל מפרנויה, יש הרבה סרטים שעוסקים בנושא. החל מסדרת הטרמיניטור של מושל קליפורניה הנוכחי דרך סדרת המטריקס המצטטת רבות את לואיס קרול (זה של עליזה) וכלה בדגמים חדשים יותר כמו לכודים ברשת שמוצג בימים אלה על מסכי הקולנוע שלנו.

ביום הבא יהיו הכרזות נוספות הפעם כנראה בתחום ה Client. להשתמע איל"ז

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יום ראשון של ה PDC, תקציר מנהלים על ההכרזות, חלק ראשון Microsoft Online.

תגיות: , , ,
אין תגובות

מבוא קצר למנהל שלא מכיר מה זה PDC. ה PDC מדבר תמיד על מה שמעבר לאופק ולא על מה שקורה עכשיו. ארוע כמו PDC אין כל שנה, וכשיש אותו, זה סימן שמיקרוסופט מוכנה לגלות לעולם שיש לה משהו חדש בקנה. מיקרוסופט מנצלת ארועים כמו ה PDC להכרזות על הדברים החדשים. למי שהיתרון התחרותי שלו נובע, בין השאר, מהטמעה מוקדמת של טכנולוגיות חדשות. זו ההזדמנות להכנס לזירה ולהכין את עצמו למה שיבוא או טו טו (שנתיים קדימה לפחות), שאת הפירות הוא יקצור כשיצא המוצר בגירסת ה RTM שלו.

הדיון על היתרונות והסיכונים של איסטרטגיה ארגונית הכוללת בתוכה עבודה עם טכנולוגיות עתידיות, מצדיק פוסט בפני עצמו, ואני אעשה את זה פעם איל"ז. הדברים האלה ימצאו את עצמם בסופו של דבר במוצרי הקצה בצורה זו או אחרת ומי שלא מתכונן עכשיו ימצא את עצמו בעמדה תחרותית קשה יותר כשזה יגיע לשלב המעשי.

בגלל שמיקרוסופט לא רוצה לחשוף דברים לפני הזמן הטכניקה היא להחזיק את הקלפים קרוב לחזה ולשחרר אותם אחד אחד ולא ביחד. זו הסיבה שגם את ההרצאות ל OSC שחררו בשלבים ולמעשה עד לכמה ימים לפני הארוע לא ידעת בדיוק מה יהיה לוח הזמנים הסופי שלך וגם ההכרזות ימרחו לאורך הימים הראשונים של ה PDC.

לאחר ההקדמה הארוכה הזו אפשר לגשת לעניין ולשאול מה היו ההכרזות של מיקרוסופט ביום הראשון של ה PDC. מסתבר שהיו שתי הכרזות חשובות הראשונה היא Windows Azure, שזה השם הסופי למה שנקרא בשלב הקודם חלונות ענן ו Microsoft Online שזה משהו שלא בדיוק היה מוכר מקודם.

אני אתחיל דווקא מ Microsoft Online. מיקרוסופט מאפשרת לך אם אתה רוצה לשכור שרותי שרתים שלה שמאורחים במרכזי המחשבים שלה. אתה יכול לקבל שרות דואר Exchange, שרות Share Point, שרות CRM ובעתיד שרותים נוספים. כאשר מיקרוסופט אחראית לחלוטין לחמרה ואתה משלם לפי צריכה. הרעיון הוא שאין יותר מחלקת IT ענקית בחברה, אין תשתית שרתים עם חשמל ותחזוקה, אין חדר מחשבים. אתה מקבל למשל Exchange שלם שלך, שמנוהל מהבחינה המנהלתית על ידי מחלקת HR בארגון עם מימשק פשוט. ומנוהל מבחינת כל שאר ה IT על ידי מיקרוסופט.

זו הצעה שבתנאים מסוימים יכולה להיות מאד אטרקטיבית לארגונים מכל סדר גודל. מחלקת IT בהרבה ארגונים נחשבת לבור ללא תחתית ולכאב ראש רציני ולכן לעשות לזה Outsourcing ועוד לגוף רציני כמו מיקרוסופט, זה לא רעיון מופרך לחלוטין.

המשמעות היא שמיקרוסופט נכנסת לתחום ה Hosting של המוצרים שלה. כלומר מיקרוסופט תקים מרכזי מחשבים בכל העולם, ותמכור דרכם את שרותי השרתים שלה. במודל של לפי שימוש. כאשר מעבר לתשלום על השימוש אתה כמובן תשלם על SLA מובטח. ההנחה היא שאם יש SLA מובטח מה אכפת לך איפה השרתים יושבים.

זה תחום חדש במיקרוסופט. הרוח העיקרי למיקרוסופט הוא היתרון לגודל. יותר קל לנהל מאות ואלפי שרתי Exchange (או שרתי Microsoft CRM) במקום אחד מאשר לנהל שרתים בודדים כאלה מפוזרים במקומות שונים. ארגונים יצטרכו לשאול את עצמם שתי שאלות בעצם לפני שהם יחליטו להשתמש בשרותים הללו. השאלה הראשונה היא האם זה כדאי מבחינה כלכלית, וכמו שאנחנו מכירים את מיקרוסופט אין ספק שהמחיר יהיה אטרקטיבי למגוון רחב של גדלי ארגונים. השאלה השניה היא האם אני מוכן לסמוך על מיקרוסופט בתור חברת ה Hosting שלי, או בניסוח בוטה יותר, האם אני מוכן לשים את כל הביצים שלי אצל מיקרוסופט. זו כבר שאלה שקשורה יותר לתחום הפסיכולוגי וכל ארגון יצטרך לקחת אותה בעצמו בסיוע הפסיכולוג שלו. על Windows Azure בפוסט הבא.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *