למה כדאי לעבור לויסטה ומה המחיר שאתה משלם על זה

3 בדצמבר 2007

תגיות:
5 תגובות

היתה לי היום שיחה מעניינת על ויסטה עם מישהו שהתחום העיקרי שלו הוא דווקא כלכלה ולא מחשבים. בין השאר עלתה בשיחה השאלה למה כדאי לי לעבור לויסטה. כשאני נתקל בשאלה הזו אני בדרך כלל מפנה לאתר של ויסטה ששם יש בין השאר רשימה מאוירת ומוסברת של כל היכולות החדשות לפי סדר אלפאבתי. תתחיל בנגישות ותמשיך הלאה.

אבל לכל היכולות היפות הללו יש תג מחיר. אם אתה רוצה את כל היכולות הללו, אתה צריך חמרה שמסוגלת לספק את הדרישות של מערכת ההפעלה. לכל אחת מהתכונות שמופיעות ברשימה האלפאבתית הזו יש עלות. עלות בחוזק CPU, עלות בחוזק כרטיס מסך, עלות בגודל ומהירות דיסק קשיח ועלות בגודל ומהירות זכרון. אין ארוחות חינם. אם אתה רוצה שכל התכונות הללו יפעלו בצורה משביעת רצון, קנה חמרה מתאימה. אתה לא יכול להעמיס על מחשב ישן עם ביצועים מופחתים מעבר למה שהוא יכול לתת.

אבל מה לעשות אם המחשב שלי ישן ואיטי ? האם לוותר על ויסטה לעומת XP ? או Win95 ? או לינוקס ? לא בהכרח. קודם כל תוודא שהמחשב הישן שלך עונה לדרישות המינימם של ויסטה כי עם המינימום לא ניתן להתוכח. לאחר מכן פשוט שב בשקט וקנפג את הביצועים של מערכת ההפעלה. אתה לא חייב להיות גאון אופטימיזציה בשביל זה. עשה את זה בשיטה הבסיסית והפשוטה ביותר האפשרית. כבה כל מה שלוקח יותר מדי אנרגיה. כמעט לכל אחת מהאפציות היפות והשיווקיות של ויסטה יש מפסק On Off שמאפשר לכבות אותה. בדיוק כמו שאם יש לך יותר מדי מכשירי חשמל בבית ונתיך הראשי קופץ, אתה הולך ומכבה כמה מכשירים כדי שהנתיך לא יקפוץ שוב. ובדיוק כפי שאתה אמור לקחת במקרה של הנתיך, החלטות הרות עולם על מה לוותר, על המזגן, על מייבש הכביסה או על הפלסמה החדשה. ככה תצטרך להחליט לגבי ויסטה, אם חלונות שמבצעים פליק פלאק לאחור על המסך חשובים לך יותר או פחות מלהשתמש בדיסק הקשיח כאמצעי לקיצור זמן עליית המחשב ממצב כיבוי. או אולי חלונות רוקדים חשובים לך מספיק על מנת לבטל את ה Index האוטומטי. פשוט סגור כל תכונה שהיא אולי מאד שיווקית, אבל אינך מתלהב ממנה מספיק על מנת לשלם את המחיר שהיא גובה בביצועים.

חשוב שמשווים ביצועים, להשוות תפוחים לתפוחים ואשכוליות לאשכוליות. אי אפשר להשוות ביצועים של XP לאלה של ויסטה. כדאי רק לזכור שויסטה נותנת להוריד ממנה יכולות ויכולה לדרדר את עצמה להיות XP. לעומת זאת XP לא יכול להוסיף יכולות ולהפוך לויסטה. 

אני מכיר את הציניקנים שיגידו בשביל מה לעבור לויסטה אם זה נראה כמו XP. מסתבר שגם אם תדרדר את ויסטה למצב שהיא נראית כמו XP ומתנהגת כמו XP (בזה שכיבית כמעט כל יכולת חדשה), עדיין הרווחת. כי קודם כל התואם XP של ויסטה Home Basic זול יותר מ XP (ראה איזה ויסטה לבחור) וגם מה שיותר מעניין, ויסטה מנוונת תיתן לך ביצועים טובים יותר מה XP שוה הערך.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

5 תגובות

 1. יניר3 בדצמבר 2007 ב 23:42

  יקירי.

  ויסטה גרועה ונכשלה בכל המובנים צר לי..

  הגב
 2. שניר דוד4 בדצמבר 2007 ב 2:56

  אין שום סיבה בעולם לעבור לויסטה. המערכת איטית, כבדה, קורסת לרוב ועם בעיות זליגת זיכרון חמורות. הRC1 של הService Pack הראשון לויסטה לא מראה שיפורים טובים מספיק בחזיתות הללו.
  אמרת במשפט האחרון שויסטה מנוונת תיתן ביצועים יותר טובים מXP. דבר שמאוד לא נכון כשלעצמו, המערכת תצרוך עדיין יותר זיכרון ותהיה איטית יותר (בעיקר בשל קרנל מצטבר, קרנל שרק הוספו לו דברים. אותו קרנל של המערכות הקודמות ולא אחד שנבנה מחדש). וחוץ מזה שעדיין המערכת איטית יותר אתה מקבל מראה של WINDOWS 95 ובלי פיצ'רים כלל. אז בשביל מה?
  ועכשיו מכת המחץ: מיקרוסופט שמה לעצמה רגל עם הSP3 שייצא לXP. הSP3 הופך את XP למהיר יותר ממה שהוא עכשיו, מאובטח יותר וטוב יותר. אז אחרי הSP3 בכלל אין סיבה שבעולם לעבור לויסטה. או שמה אני ארצה לעבור לויסטה כי שם אני אוכל לקבל קריסות בתלת מימד וחלונות שקופים? \=

  הגב
 3. אשר4 בדצמבר 2007 ב 11:39

  אני מסכים עם שני המגיבים.
  VISTA עדיין לא בשלה. וכמו שזה נראה, SP1 לא הולך לשפר את המצב.

  הגב
 4. טכנאי מחשבים9 בפברואר 2008 ב 0:26

  עד היום התקנתי 4 פעמים ויסטה ללקוחות שמאד התעקשו.
  בכל פעם התאכזבתי קשות.
  המערכת נותנת תחושה מעצבנת של איטיות מעיקה גם על מחשבים עם מעבדי Core2Duo פלוס 2GB זכרון פלוס דיסק קשיח מהיר.
  להתקין תוכנות שכולם משתמשים בהן אי אפשר, צריך גרסאות חדשות שעולות הרבה כסף.
  להתקין דרייברים לציוד ישן – אין סיכוי.
  המערכת קורסת ונתקעת ו Windows Explorer נתקע כל הזמן, ממש כמו ב Windows 98. זוועה.
  אני יושב וחושב וחושב וחושב ולא מצליח להבין איך מיליוני דולרים ומיטב המוחות בעולם ישבו על פיתוח של מוצר והוציאו מוצר כל כך, כל כך, כל כך גרוע.

  הגב
 5. אברי27 בפברואר 2008 ב 11:23

  שעה שלימה ישבתי עם איש תמיכה של ספק האינטרנט שלי וניסינו להגדיר חייגן. בסופו של דבר ההתחברות צלחה, אבל רק לפעם אחת, בפעם השנייה ואילך הויסטה המתוחכמת דיווחה על תקלות בהתחברות. חזרתי בחזרה לXP.

  הגב