קורס לחץ, מבוא לארכיטקטורה עם רון ג'יקובס

1 בפברואר 2007

אין תגובות

אף אחד לא יודע בדיוק למה הבן אדם מתכוון כשהוא אומר שהוא ארכיטקט. בעולם האמיתי לכולם ברור מה עושה הארכיטקט, הוא מצייר את הבית בגדול והשאר זה פרטים טכניים. בעולם הוירטואלי של המטריקס, לכל אחד יש הגדרה שונה למה התפקיד של הארכיטקט, מה שלא עושה את החיים ליותר קלים. אצלנו במדינה, בעולם התכנה, ארכיטקט בדרך כלל זה מישהו שעובד באותו מקום מספיק זמן, וכשאי אפשר לתת לו העלאה במשכורת, נותנים לו במקום זה תפקיד של ארכיטקט (ויסלחו לי מתי המעט שהגיעו לתואר הזה ביושר וההכללה הזו לא רלונטית לגביהים). די מפתיע, אולי, לשים לב לאבחנה, שכדי להיות ארכיטקט של בניין אתה צריך הכשרה, בחינות, ואיזה שהוא סוג של הרשאה רשמית. (ואם יורשה לי לברוח קצת לנושא צדדי, גם מהנדס בניין דורש רישוי ועמידה בבחינות). לעומת זאת בעולם הוירטואלי של המטריקס, כל מי שממונה או לצורך העניין מכריז על עצמו כארכיטקט, הוא ארכיטקט (ולא צריך רישוי על ידי גוף מוסמך, על מנת להיות מפתח).

בתור מי שרוב ימיו פותח סתימות בפרויקטים שנתקעים מסיבה זו או אחרת, וכמי שיוצא לעסוק הרבה בפתולוגיה וניתוח גוייות (Dump – ים), אני נתקל בצורה הכי קשה ומורבידית בתוצאות העבודה של ארכיטקטים שלא יודעים לעשות ארכיטקטורה. קשה לי הרבה פעמים להסביר את זה להנהלה, אבל הרבה פעמים הסוף הטראגי של הפרויקט, נקבע עוד לפני תחילת הפרויקט, בזמן לקיחת ההחלטות הארכיטקטוניות.

איך אתה מסביר להנהלה, שלשלוח את כל המפתחים ללימודים לכמה שבועות, לקחת ארכיטקט טוב (ויקר) ולחכות בסבלנות עד שהוא ילמד את מרחב הבעיה ויציע את הארכיטקטורה המתאימה ביותר ורק אז לשחרר את הסוסים הפראיים (המפתחים למי שלא מבין) מהאורווה, עם תכנית קרב ברורה (ולא לירות קודם ורק אחר כך לסמן את המטרה, כמו שקורה בהרבה פרויקטים).

מנסיון ארוך וכואב, זה קרב אבוד מראש, כי אף פעם אין מספיק כסף כדי למנוע אסון, אבל תמיד יש מספיק כסף לתקן את הנזקים של האסון (או לקבור אותו באלגנטיות ולתת פרסי הצטינות לכל האחראים לאסון).

לרון ג'יקובס יש חוש הומור רב והוא מרצה בחסד, מעל 100 איש מצטופפים כרגע באולם דקל במיקרוסופט להקשיב לו. ואם יורשה לי להיות ביקורתי ושלילי לרגע, לדעתי, אם יש הרצאה שהיה חשוב להקליט למען כולם, זו ההרצאה הזו. אבל מיקרוסופט (אליעז טוביאס) הבטיחה שהשקפים לפחות יהיו נגישים באתר. זה לא אותו דבר אבל זה מה שיש ועם זה ננצח.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *