כשאתה קונה אופנוע האם אתה קורא את הוראת השימוש

31 בדצמבר 2006

תגיות: , ,
אין תגובות

תמיד שאני קונה מכשיר כלשהו אני יושב וקורא את הוראות השימוש שלו לפני שאני מתחיל להשתמש בו. למה ? אני לא יודע, ככה חינכו אותי וככה עשיתי מאז ומעולם.

כשאני לומד מוצר תכנה חדש אני קורא את המדריך למשתמש ואת המדריך למתקין ואת המדריך לאדמיניסטרטור ואת המדריך למפתח וכל מה שבא עם המוצר. אם זה ארוך מדי, אז אני שם את זה ליד המיטה וקורא כמה עמודים כל לילה לפני שאני הולך לישון, עד אשר נגמר הספר, או עד שיוצאת גירסא חדשה לתכנה, לפי מה שבא קודם (בדרך כלל הגירסא הבאה של התכנה).

מעבר לזה שהשידה שלי נראית כמו מחסן ניירות (מה שמשגע את זוגתי כל פעם מחדש), יש לזה יתרונות, כי כל פעם שאחד הילדים מרגיז אותי, יש לי תמיד מה לזרוק עליו, מה שנותן כמובן עדיפות מסוימת לספרים בכריכה קשה על חוברות עם מעט עמודים.

למיקרוסופט יש מדריך מפורט למתכנתים, המגדיר ברמת פירוט רבה מאד, את כל הדרישות שמיקרוסופט דורשת מהתכנה שהם מפתחים, על מנת שתרוץ תחת מערכת ההפעלה חלונות, מבלי להפריע למערכת ההפעלה ומבלי שמערכת ההפעלה תפריע לתכנה שלהם. המפרט הזה מסתתר תחת השם הכי לא מתאים שאפשר היה לבחור: "תכנית הלוגו". לפי דעתי היו צריכים להוציא להורג את מי שבחר את השם למפרט הזה, ולו רק בגלל העובדה שרוב המתכנתים שפגשתי מתיחסים למפרט הזה בתור משהו שיווקי, במקום להבין שזה בעצם מפרט הבסיס, שחייב להיות חלק בלתי נפרד ומחייב, בכל מפרט תכנה שהם מפתחים (בהנחה שהיא אמורה לרוץ תחת מערכת ההפעלה חלונות של מיקרוסופט). יש למיקרוסופט כמה וכמה תוכניות לוגו, ויש אחת כזו לכל מערכת הפעלה. 

במשך השנה האחרונה, קיבלתי ממיקרוסופט ישראל משימה, לרכז את הקשר בין מעבדת התאימות לויסטה העברית, למערך דיווח הבגים של מיקרוסופט העולמית. מעבדת התאימות הזו היתה יוזמה מקומית של מיקרוסופט ישראל, שהוקמה כדי לאפשר ליצרני תכנה בארץ, לבדוק את תפקוד התוכנות שלהם על ויסטה, בתנאי מעבדה. הבדיקה איפשרה למשתתפים בתכנית (פחות או יותר כל מי שביקש), לקבל ממקור ראשון, מידע כיצד המוצר שלהם מתפקד תחת ויסטה ולקבל באותה הזדמנות יעוץ וסיוע לגבי מה שהם צריכים לתקן במוצר שלהם (אם בכלל), על מנת שירוץ ללא בעיות על ויסטה.

נסיון השטח הזה, מיקד לי מחדש, את החשיבות של "מפרט ההפעלה של תוכנות על מערכת ההפעלה חלונות". כמעט כל הבעיות שנתקלנו בהם, נבעו מדברים שרשומים במפורש במפרט הנ"ל, כדברים שאסור לעשות. מאחר וויסטה פחות סלחנית לחריגה מהתקן מאשר XP, הרבה תוכנות שלא עבדו לפי המפרט, הצליחו לשרוד את XP, למרות שכבר שם (ולמעשה כבר בחלונות 2000) הם היו צריכות לעוף. ויסטה רק חידדה את הנושא.

יש לציין שכפיצוי, נותנת ויסטה אפשרויות תאימות לאחור טובות יותר מאשר XP, מה שאיפשר בהרבה מקרים, כאשר נתגלו בעיות, לתת את האפשרות ליצרן התכנה לתקן את הבעיות באמצעות קובץ קונפיגורציה, דבר שאפשר ליצרן התכנה תמיכה בגירסאות ישנות עד אשר יתוקן הקוד בגירסא הבאה.

כאשר ג'קי גודלשטיין מחברת רסנס, המרכז את קבוצת המשתמשים של VB (הקבוצה הותיקה ביותר בארץ), פנה אלי וביקש ממני להעביר הרצאה בקבוצת המשתמשים שלו. התיעצתי איתו ביחד, האם לדעתו זה נושא שבכלל יכול לעניין את הקבוצה. הוא חשב שזה דווקא נושא מעניין מאד.

כך שמי שרוצה לשמוע משהו על "תכנית הלוגו (שם דפוק)" או על "לקחים ממעבדת התאימות של ויסטה" או על "מה לעשות על מנת שהתכנה שלך תשרוד את מערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט (לונגהורן)". או כל מי שסתם מעוניין בעוגות בורקסים ושתיה חינם על חשבון מיקרוסופט. מוזמן להתיצב ביום רביעי הקרוב, בשעה 17:30 בבית מיקרוסופט ברחוב הפנינה 2 (קרוב לצומת רעננה) באולם דקל, למפגש החודשי של קבוצת משתמשי VB. 

לא חיבים להרשם מראש, אבל רצוי להרשם, כדי שלא נשאר בהפסקה ללא בורקסים.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *