להשתמש בפיל על מנת להרוג זבוב

27 בדצמבר 2006

2 תגובות

אתמול ביליתי כמה שעות טובות בארוע ההשקה של Vista, Exchange, Office2007.


לא הייתי היחיד שנהנה שם, ליאור צורף ו ענת שני היו שם גם ונהנו מאד.


ההרצאה שלי בארוע עסקה ב InfoPath 2007 ושרת הטפסים החדש Microsoft Office Forms Server 2007 שהוא בעצם, (אם לא תספרו לאף אחד), Add On ל Windows Share Point Service 3.0. 


WSS 3.0 הוא הגירסא החדשה המשופרת של WSS והכוללת הרבה תוספי עצמה יחסית ל WSS גירסא 2.0. ורק על מנת להסיר ספק, אני מציין שמדובר ב WSS, שהוא מרכיב הכלול ב Windows Server 2003, ואין לבלבל אותו, למרות השם הדומה, עם ה SharePoint Server, שהוא לצורך העניין, שרת שלם עם רישיונות והכל.


מאחר והיה לי זמן עד שהגיע תורי לעלות על הבמה  ניצלתי אותו על מנת לראות את ההרצאה של יעקוב גרינשפן מחברת UI, שאף פעם אין אצלו הרצאה משעממת (והוא כמובן לא איכזב גם הפעם, ראה הקטע עם הכדורים בסרטון של ליאור מהארוע) וגם הספקתי להסתובב קצת בתערוכת השותפים ולעשות קצת לינג לינג.


היה מי ששאל אותי בארוע, מה ל Office 2007 ולשרברב העוסק בשחרור סתימות בתהליכים. התשובה לשאלה הזו הוליכה אותי לנושא של "שימוש בפיל על מנת להרוג זבוב".


למה להשתמש בפיל על מנת להרוג זבוב ? בגלל שהוא ממילא נמצא שם, אז למה לא להשתמש בו !.


כשאתה ניגש לפתור בעיה אצל לקוח, ואני מתכוון בעיקר לבעיות האמיתיות מהחיים, שבאמת מטרידות לקוחות. בעיות כמו מילוי נכון של טפסים, העברתם ממקום למקום, אישורים, תקציבים, ניהול נכון של תהליכי אישור בצורה מובנה, על פי דרישות המחוקק ו/או ההנהלה. כל אותם דברים שמנתחי מערכות ומנהלי פרויקטי פיתוח נוטים לשכוח שמאחורי הדברים הללו מסתתרים משתמשים שהם בני אדם.


ישנה נטיה למפתחים, להתמקד במה שהם יודעים הכי טוב, וזה לכתוב קוד. ולא עולה על דעתם לבדוק, אם אפשר אולי להשתמש בכלים קיימים, שממילא נמצאים בשולחן העבודה של המשתמשים הפוטנציאליים, של המערכת שהם מפתחים.


אין שולחן עבודה ארגוני, בחברה שמכבדת את עצמה, שלא מותקן בו Office. וכן Office היא מערכת כבדה, ממש פיל. מבחינה מקצועית אתה יכול לכתוב את הקוד כך שזמן התגובה ללקוח יהיה 0.1 שניה במקום 0.5 שניה אם תעשה את הפרויקט ב ++C הדוק או אפילו באסמבלר. לא בטוח שהלקוח שלך יבחין בהבדל. אבל מצד שני, אם תסכים "להידרדר" למה שיש כבר בכלים שנמצאים על שולחן העבודה, תגלה דברים מענינים.


אם ניקח לדוגמא את InfoPath 2007, כל Power User יכול להתמודד עם הכנת טופס הכולל בדיקות חוקיות עם אשף החוקים ואפילו אם הוא מתעקש עם קצת VB. איש פיתוח מנוסה יעשה את זה הרבה יותר טוב ויעיל אם הוא יצליח להתגבר על הנטיה הטבעית שלו ללכת לקוד ולהשתמש ב VSTO. איש פיתוח טוב יגלה שבשימוש בפיל הוא יגמור את הפיתוח בעשירית הזמן ויתן למשתמש כלי שעובד בסביבה שמוכרת לו וקל לו יותר להשתמש בו. עלות הפיתוח תהיה משמעותי זולה יותר והתחזוקה לא תדרוש מתכנת בכיר עם 20 שנה נסיון ב ++C.


מבחינה מערכתית זה פתרון עדיף, ולכן כאינסטלטור של תהליכים, אני צריך להיות מסוגל להעביר את המסר הזה.


צייד פילים נעים.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות

 1. The Information technician27 בדצמבר 2006 ב 7:42

  מממ… אם נמשיך את ההגיון הזה אזי על רוב שולחנות העבודה הארגוניים ישנם מערכות ERP\SRM\CRM וכו'. מערכות אלו הם אפליקציות אשר תומכות בתהליכי הארגון לכן למה לפתח בכלל מערכות על בסיס כלי מייקרוסופט כאשר אתה יכול ב 95% מהמיקרים להשתמש במערכות האלו להשיג את הצרכים שלך?
  למה לפתח שכבות לוגיקה מורכבות כאשר הלוגיקה כבר כתובה ועונה על בעיות אשר עדיין לא נתקלת בהן? למה לפתח workflow שהם כבר קיימים?
  אני לא יודע למה אבל מיטב חברי חיים מזה, אז אולי זאת התשובה? המציאות היא לא אידיאל היא נבנית ע"י בני אנוש!

  הגב
 2. guymi2 בינואר 2007 ב 18:37

  היי, איך לא ראית אותי עם העניבה של הפינגווין שלי? 🙂

  הגב