ה- IT בראי מנהל הכספים

29 ביוני 2011

אין תגובות
פורסם קודם לכן כאן.
————————————————————————————————————————————-
 
לפי סקר שנערך השנה ע”י גרטנר ו- FEI בקרב 344 מנהלי כספים (CFO) של חברות אמריקאיות וקנדיות ממגוון תחומים, נמצא כי רק רבע מאותם מנהלי כספים אכן מאמינים שארגון ה-IT של החברה שלהם הוא בעל יכולות ארגוניות וטכנולוגיות גמישות מספיק כדי להגיב לעדיפויות העיסקיות המשתנות של הארגון. רק כרבע אכן מביעים את ביטחונם המלא ב- IT של הארגון שלהם. וזה רע. רע מאוד.
 
ורק כדי להוסיף עוד שמן למדורה, פחות מרבע מאותם CFOs חושבים שגוף ה- IT מספק את החדשנות הטכנולוגית אשר נדרשת לארגון או שיש לו את האנשים המתאימים כדי לעמוד בדרישות העסקיות של הארגון. ואם חשבתם שזה הכל, אז חכו, רק כ- 18% מה- CFOs חושבים שרמת השירות שגוף ה- IT שלהם מספק עומדת בציפיות הארגון, או עוברת אותם.
 
תשימו את עצמכם לרגע בנעליים של אותם מנהלי כספים. אתם אחראים על ההכנסות וההוצאות של הארגון שלכם, הוא יכול להיות קטן, בינוני או גדול. גוף ה- IT שלו יכול להיות צוות קטן או חטיבה גדולה עם מאות עובדים. זה פחות רוולנטי לענייננו. אם נלך לפי התוצאות של הסקר, שלושת רבעים מכם יסתובבו בהרגשה שלמרות שאתם נותנים תקציבים גדולים מאוד לאותו הגוף שאחראי על כל נושא המחשוב של הארגון -שבלעדיו כמו שהשכלתם ללמוד, קשה עד בלתי אפשרי לארגון להתקיים – משהו מתנהל לא נכון. לא עוזר לארגון לעמוד ביעדיו ולעתים אף מקשה על ביצוע המשימות השונות.
אם נדמה את גוף ה- IT לאחד העובדים שלכם, אז לפי אותם מנהלי כספים, יש לנו עובד לא יעיל שרק מבקש כל הזמן עוד ועוד משאבים, ולמרות שאתם נותנים לו אותם, שום דבר לא משתנה באמת. מה היתם עושים במקרה כזה? אני די בטוח שאחרי תקופה מסוימת היה לכם נמאס והיתם מפטרים אותו.
 
אולי בגלל זה יותר ויותר גופי IT (לפחות הקטנים והבינוניים שביניהם) עוברים להיות כפופים לאותם CFOs. בסקר נמצא כי כ- 42% מגופי ה- IT שנשאלו בסקר מדווחים ישירות ל- CFO. ולפי הערכת גרטנר, המספר הזה הולך לעלות עוד יותר בעתיד.
גם באישור ההשקעות שמבצעים גופי ה- IT, ה- CIO מקבל חופש פעולה רק ב- 11% מהארגונים שנשאלו. בכל שאר המקרים, החלטת ההשקעה נעשית ע”י ה- CFO וה- CIO ביחד או ע”י ה- CFO בלבד.
כל זה מתקשר לנתון שהוא אולי אחד הבעייתים ביותר, לפחות עבורי, בכל הסקר הזה. רק כ- 35% מה- CFOs רואים את ה- IT כגוף אסטרטגי אשר יכול להשפיע על ביצועי הארגון בזירה העסקית שלו.
 
ה- CFOs פשוט איבדו – או מאבדים עם הזמן – את אמונם בגוף ה- IT של הארגון שלהם. ורוצים להיות עם היד על הדופק כשמדובר בהוצאות – כמובן שאנחנו אוהבים לקרוא לזה השקעות, אבל מסתבר שה- CFOs לא רואים איתנו באותה העין – גדולות יחסית על כל מיני פרוייקטים כאלה ואחרים. הם אולי מכניסים לארגון טכנולוגיה חדשה ומגניבה, אבל לפחות בעיניהם של ה- CFOs, הם לא תמיד מביאים איתם איזשהי חדשנות ו/או התייעלות אשר יכולה לעזור לארגון ברמה העסקית. ובל נשכח זאת, הרמה החשובה ביותר לכל ארגון.
 
אני לא הולך להגיד לכם שמהלך או פרוייקט כזה או אחר יעשה את הקסם שלו ויחזיר את האמון של ה- CFO, ואני מאמין שהוא משקף את הרגשת הארגון כולו, בגוף ה- IT הפנימי שלו. אבל נראה שהמצב כמו שהוא מצטייר מהסקר, לא יכול להימשך לאורך זמן. חוסר האמון הזה יזיק בסופו של דבר לשני הצדדים.
הארגונים משוועים לכך שגוף ה- IT יעזור להם לבצע את עבודתם טוב יותר, ייתן להם את הכלים לעמוד ביעדים העסקיים – שבשנים האחרונות משתנים תדיר כל כמה חודשים – ואולי החשוב ביותר, יוכל להיות גוף אסטרטגי, כזה שמספק יתרון תחרותי אמיתי עבור הארגון.
 
אתם רק צריכים להרים את הכפפה.
הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *