סבבה והכל, אבל… או, למה לי DaaS עכשיו?

26 באפריל 2011

בזמן האחרון שב ועולה נושא ה- Desktop as a Service ללקוחות פרטיים וארגונים. כולם מדברים על כמה שזה טוב ועל זה שממש עוד מעט כולנו נעבוד ממחשב שיוספק לנו מספק זה או אחר.
ישנן אפילו כבר כמה חברות שמציעות לספק את ה- Desktop כשירות מרוחק. ביניהן אפשר למצוא את nivio, nasstar, tuCloud, ITfarm ו- desktone שעד לא מכבר היתה חברת אפליקציה בלבד ונהיתה בצעד לא ממש מפתיע (מאין אם אין אני לא, מי לי) ספק DaaS ממש לא מזמן. חלקן עושות את זה ע”י אספקת Windows 7 מלא למשתמשים שלהן (כלומר, VDI מלא) וחלקן מספקות סביבת עבודה מבוססת TS\XenApp. הדרך פחות משנה לענייננו, מה שחשוב זה שכולן מספקות Desktop מלא.
 
היתה תקופה שחשבתי שזה ה-דבר, אנחנו כבר לא נראה יותר מחשבים עם מערכות הפעלה מקומיות וכולנו נעבור לעבוד על Desktop שרץ לו אי שם. טכנאים חרוצים כל הזמן ילטפו ויגבו לנו את המחשב ונציגות שירות חמודות יעזרו לנו בכל בעיה שתתעורר (אינעל העולם, לאיפה נעלם קיצור הדרך לבאבלס?!). היתה תקופה נהדרת. ואיזה כיף שהיא חלפה לה.

אין משפט שמסביר את זה טוב יותר מאשר, “סבבה והכל, אבל…”. או בעצם… סבבה והכל, אבל… למה בכלל אני צריך לקבל את מערכת ההפעלה שלי מהספק? אני בסך הכל רוצה אפליקציות!

בואו נסתכל על המשתמש הביתי, הוא קונה לפטופ/מחשב נייח/טאבלט או טלפון חכם כזה או אחר, כולם באים מערכות הפעלה – גם אם הן לא זהות – ועם סט אפליקציות כמו דפדפן, קורא מיילים, עורך קבצים וכו’. אותו משתמש ביתי ממוצע יעביר את רוב זמנו באינטרנט, פה ושם יכתוב מסמך או שתיים בוורד ואולי יתקין לעצמו כמה משחקים כדי להעביר את הזמן.
אז… מערכת הפעלה כבר יש לנו, רוב הזמן אנחנו מפעילים אפליקציה אחת – דפדפן – ופה ושם משתמשים באפליקציות מקומיות. אז למה אנחנו צריכים לעשות את העיקוף הזה ולקבל את מערכת ההפעלה דווקא מרחוק? פייסבוק וכל אפליקציה אינטרנטית תיראה אותו הדבר מכל מקום גם ככה, לאופיס המקומי כבר יש תחליפים לא רעים בכלל (וזה הזמן לבדוק את Office365, נראה מבטיח ביותר), קבצים כבר מזמן אפשר לשמור מחוץ למחשב, ומשחקים (אלה בעלי גרפיקה עשירה) גם ככה יעבדו בצורה הרבה פחות טובה על גבי הרשת מאשר מקומית על המחשב, וזה בתנאי שבכלל ירשו לנו להתקין אותם ב- Desktop המרוחק.
כל זה עוד לפני שנכנסתי לסוגיות כמו הורדות – ובעיקר הלא חוקיות שבהן – לאיפה מורידים, באיזה מהירות, את מי יהיה אפשר להאשים בהימצאות עותק לא חוקי של תוכן מסוים ועוד ועוד.
 
אז… סבבה והכל, אבל זה לא ילך. או בעצם, אולי באמת יהיו לכם משתמשים פה ושם כי אי אפשר להתווכח על זה שכל העניין של לקבל את Desktop של Windows 7 לתוך הטאבלט זה מגניב. אבל מעבר למגניב, לא יותר מדי משתמשים באמת יצטרכו את זה. כדי לקרוא מיילים יש לי אפליקציה שנועדה במיוחד עבור זה לטלפון החכם ולטאבלט, אין שום היגיון שאני אכנס ל- Desktop הוירטואלי שלי שיושב לו אי שם אצל הספק וממנו אפתח Outlook, האפליקציה המקומית תעשה את זה לא פחות טוב. לעבוד על אפליקציות web-יות אני יכול גם מהדפדפן המקומי.
 
לפני שלוש שנים כולנו דיברנו על Application Delivery ולא על Desktop Virtualization או Client Virtualization כמו שקוראים לאותו הדבר בדיוק היום. את רוב המשתמשים לא באמת מעניינת מערכת ההפעלה, הם עובדים באפליקציות והן היחידות שמעניינות אותן. אם כבר לספק משהו מרחוק, תספקו אפליקציות, את אותן האפליקציות שלא זמינות בתצורה web-ית, או שמא יש צורך להגן על הנתונים שלהן יותר טוב (במקרה של אפליקציות ארגוניות). לפחות במקרה של משתמשים ביתיים (בארגונים כל הסיפור מסתבך הרבה יותר ושם דווקא יש במקרים מסוימים הגיון מאוד גדול ללכת לכיוון הזה), זה מה שהמשתמשים רוצים, תנו להם את זה.
הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *