אף פעם אל תשכחו את נושא האחסון בסביבות VDI–חלק א’

4 באוקטובר 2010

אין תגובות

רקע קצרצר לרענון של כולנו, סביבות VDI או HVD (שזה Hosted Virtual Desktop) כמו שכמה חברות מחקר אוהבות לקרוא להן, למעשה “ממרכזות” את סביבת העבודה של המשתמשים הארגוניים – ולא רק את האמת – ל- datacenter הארגוני. שזה די כמו לבוא למשתמש, לקחת את המחשב שלו ולשים במרכז. רק שכאן, כדי שכל העניין יהיה הרבה יותר פרודוקטיבי ו- manageably כל הסביבה נבנת על בסיס תשתית וירטואלית עם כלי ניהול והפצה מותאמים. יותר פרטים למעמיקים.

כאשר המשתמשים עובדים באופן מלא על מחשב מקומי, זה לא ממש מעניין אותנו נושא העומס – מבחינת IO -על הכונן הקשיח שלהם, גם כאשר המשתמשים שלנו עובדים בסביבות Terminal אנחנו פחות נוטים להשקיע מחשבה בנושא, אולי רק חוץ מהתקנת Battery Cached Controller וזאת בעיקר כי כל שרת Terminal כזה מריץ עותק אחד בלבד של מערכת הפעלה.

כאשר אנחנו ממרכזים את מערכות ההפעלה ואת סביבות העבודה המלאות של המשתמשים שלנו במקום מרכזי אחד, פתאום כל ה- IO המשניים כביכול שהם היו מעמיסים על הכוננים הקשיחים המקומיים שלהם, מוכפלים פי כמה וכמה ב- Datacenter (תלוי כמובן במספר המשתמשים שאנחנו מהגרים לתצורה).אי התחשבות בנתונים אלו – או תכנון לא נכון של מערך האחסון עבור סביבת ה- VDI – יגרום לכל הסביבה לצלוע משהו וליצירת bottleneck בביצועי המערכת.

שני הנתונים הכי חשובים לנו כאן הם ה- IOPS, או I/O per second, והעובדה כי סביבות VDI הן מרובות בכתיבות לעומת קריאות, סביבות ה- 80% כתיבות לעומת 20% קריאות.

כמובן, כדי שנוכל לחשב את הכל, חשוב לדעת מה בדיוק העומס שמייצרים המשתמשים השונים על הכונן הקשיחים. בשביל לקבל את המספרים הנכונים, בייחוד כאשר לא ממש מכירים את אופן השימוש של המשתמשים המיועדים לעבוד בסביבת ה- VDI, תמיד חשוב לערוך שלב של assessment עבור הנתונים המבוקשים. בכל אופן, אם זה אינו בר ביצוע – עקב סיבות כאלה ואחרות – המספרים הבאים יכולים לתת נקודת פתיחה די טובה, ממנה במקרה הצורך נוכל לבצע כיוונונים. המספרים מתחלקים לארבע משתנים שונים. עליית ה- VM, ביצוע לוגין של משתמש ל- VM, עבודת המשתמש ב- VM, זמן Idle ויציאת המשתמש. המספרים הינם ממוצעים ומתייחסים למשתמשים קלים יחסית (אשר לא מפעילים יותר מדי אפליקציות ומשימות בסביבת העבודה שלהם) העובדים על Windows 7:

VM boot: 25-30 IOPS
Logon to VM: 15 IOPS
Work on VM: 10 IOPS
Idle time: 4 IOPS
Logoff from VM: 12 IOPS

כמה מסקנות מהירות מהנתונים. חשוב מאוד להבין את שעות העומס במערכת – מבחינת כניסות של משתמשים, עומס של משתמשים פעילים וזמני יציאה – כדי לתכנן מערך אחסון אשר מתאים בדיוק לסביבה. אחרת נמצא את עצמנו באחד משני המקרים הבאים, יש לנו מערך אחסון עם יכולות לא מספיקות עבור אופי עבודת המשתמשים בארגון, או לחילופין שילמנו יותר מדי כסף עבור מערך אחסון שהוא overkill לאופי המערכת. כמובן שכולנו נעדיף להיות באופציה השניה, אבל אז אנחנו נעמיס עלויות מיותרות לארגון, לא כיף גדול כ”כ.

בפוסטים הבאים אני אכנס יותר לעומק לנושא תכנון מערך האחסון עבור סביבות VDI ואנסה לדון בכמה שאלות בוערות – טוב נו, לפחות אצלי. כמה דגימות קצרות: איזה סוג של מערך אחסון אני צריך עבור סביבת ה- VDI שלי, כמה דיסקים לשים, האם לעלות את כל המכונות בבת אחת והאם אני יכול לוותר מערך אחסון מרכזי ולהשתמש בדיסקים מקומיים על שרתי ה- Hypervisors.

Stay tuned.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *