עוד על השינויים ב- VECD

24 במרץ 2010

תגיות: , ,
אין תגובות
טוב, אז אחרי ששמענו את כל ההכרזות של מיקרוסופט מהשבוע האחרון, הגיע הזמן להסתכל קצת לעומקם של הדברים. ונתחיל בשינויים שצפויים לנו ברשיון ה- VECD.
 
קודם כל, למה להתחיל דווקא איתו כשהיו עוד שלל הכרזות אחרות שמעניינות לא פחות. הסיבה לכך היא בעיקר כי זה השינויי היחידי שנעשה בגלל הקשבה לצרכי הארגונים בשטח.
מי שמכיר את ה- VECD בתצורתו הנוכחית – ומי שלא, שיכיר כאן – יודע על שלארגונים מאוד קשה לאכול אותו. הוא יקר יחסית, ניתן לתחנה ולא למשתמש ולא מתחשב בכך שהמשתמשים ירצו להתחבר לסביבת העבודה שלהם גם מהמחשב בבית (או מכל מחשב אחר מחוץ לארגון) ודורש שהמחשב הזה גם הוא יכוסה ברשיון – אז מה אם הוא בכלל לא ברשות הארגון.
 
חוץ מזה ששמו של ה- VECD שונה ל- VDA – או Virtual Desktop Access – השתנו למעשה שלושה נושאים עיקריים.
 1. לקוחות אשר עמדות העבודה שלהם מכוסות ב- SA (מהן מתחברים לסביבת העבודה הוירטואלית) זכאים לקבל את ה- VDA חינם כחלק מאותו SA. שוב פעם, חל על התחברות מתחנות עבודה עם מערכת Windows אשר מכוסה עם SA.
  בתצורה הנוכחית של ה- VECD, רשיון דומה עולה 23$ לתחנה פר שנה.
 2. הוזלת רשיון ה- VDA עבור התחברות מתחנות עבודה ללא SA או מתחנות עבודה ללא Windows בכלל. לדוגמא Thin Clients, מחשבים עם מערכות הפעלה ישנות וכו’. מחיר הרשיון החדש הוא 100$ לכל תחנה פר שנה.
  בתצורה הנוכחית, רשיון דומה עולה 110$ לכל תחנה פר שנה.
 3. כל משתמש אשר עמדת העבודה העיקרית שלו במשרד מכוסה עם רשיון VDA – לא משנה באיזה תצורה. SA או בלעדיו – יוכל להתחבר לסביבת העבודה הוירטואלית שלו מעמדת עבודה נוספת מחוץ לארגון (בית, בית קפה או המחשב של הדודה) וזאת בלי צורך ברשיון נוסף מעבר ל- VDA בו מכוסה העמדה העיקרית שלו במשרד.
  משהו שחשוב לשים אליו לב כאן. האפשרות להשתמש באותו הרשיון VDA בהתחברות ממחשב נוסף מחוץ למשרד מותנת בכך שאותו מחשב איננו בבעלות של הארגון. כלומר, “הקומבינה” לא תתפוס עבור התחברות של המשתמש מהמחשב הנייח במשרד ומהמחשב הנייד שהוא קיבל ממקום העבודה בבית. לכל מחשב ארגוני אשר ממנו מבוצע חיבור לסביבת עבודה וירטואלית יש צורך ב- VDA (דרך כיסוי ב- SA או תצורתו הרגילה).

ועכשיו לנושאים מעניינים לא פחות אשר נשארו נכון לעכשיו מחוץ ל- VDA. או מה עדיין חסר ל- VDA כדי לענות – ואפילו איכשהו – על use cases נוספים שיש להם דרישה לא מועטה מצד הארגונים.

 1. אי אפשר לשייך את ה- VDA למשתמש במקום תחנה. תארו לכם מצב בו יש משתמש עם שלושה מחשבים שונים בשלושה משרדים שונים, או לחילופין שלושה מחשבים באותו המשרד אבל ברשתות שונות ומהם הוא ניגד לסביבות העבודה הוירטואליות המוקצות לו. במקרה הזה, הארגון צריך לכסות את שלושת המחשבים ב- VDA, ולא משנה שעל שלושתם עובד אותו המשתמש בדיוק.

  מה שמיקרוסופט לא מבינה נכון לעכשיו – או מבינה אבל מתכחשת – זה שוירטואליזציית סביבות העבודה של המשתמשים מורידה את הקשר בין המשתמש לתחנת העבודה הפיסית. מה שמגדיר את המשתמש זה תחנת העבודה ממנה הוא התחבר, אלה שם המשתמש, או המשתמש עצמו.
  נכון, יש מקרים לא מועטים בהם קשירת רשיון ה- VDA לתחנה תיהיה דרך הגיונות וזולה יותר לארגון. למשל במקרה של מוקדי שירות, כיתות הדרכה, מחשבים במחלקות בבתי חולים ושלל מקרים – שנגדיר אותם כמקרים בהם יש יותר משתמשים ממחשבים – בהם יש תחלופה של משתמשים שונים העובדים על אותו המחשב הפיזי במשך יום העבודה.
  אבל עדיין, יש מספיק מקרים בהם יש יותר מחשבים ממשתמשים, מקרים בהם קשירת ה- VDA למחשב פשוט לא לגמרי מתאימה.

  אין כאן שיטה אחת אשר מתאימה לכולם, אלה שתי שיטות שמתאימות כמעט לכל הצרכים. למה שהלקוח לא יוכל לבחור את האופציה המתאימה ביותר בשבילו?

 2. כולנו מחכים, אבל עדיין מיקרוסופט לא נותנת שום אופציה לספק דסקטופ מלא (מבוסס Windows XP\Vista או 7) כשירות, דבר המוכר יותר כ- DaaS – Desktop as a Service. וכל זה בגלל תנאי שכולנו מכירים מעולם השרתים, אפשר לשייך את אותו רשיון VDA לתחנות שונות מינמום כל 90 יום. מה שאומר בעצם שהזמן הקצר ביותר בו אפשר לתת למשתמש גישה לסביבת עבודה וירטואלית הוא 90 יום.  גם אם המשתמש צריך את הסביבה הזאת רק ליומיים.

  עוד משהו שקשור לנושא הזה, מיקרוסופט עדיין לא הכניסה את ה- VDA לרישוי ה- SPLA שלהם עבור Service Providers, מה שמעקב בעוד קצת – כי די בטוח לכולנו שהיום הזה יגיע – את האפשרות לספק סביבות עבודה (Windows Desktop) למשתמשים מרוחקים מה- Public\Private Cloud אשר ישב אצל ה- Service Provider.

בכל אופן, השינוי ברישוי אמור להיכנס לתוקף רק בראשון ליולי השנה – עוד משהו כמו שלושה חודשים – והזמן עד אז עוד ארוך, ככה שהכל עוד פתוח.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *