סיכום הכרזות מיקרוסופט ו- Citrix בתחום ה- Desktop Virtualization

22 במרץ 2010

ביום חמישי נערכה שעת ה- Desktop Virtualization Microsoft הראשונה
(http://www.desktopvirtualizationhour.com) , באירוע – שלי מאוד הזכיר תוכניות בז'אנר של אופרה ווינפרי. אבל אולי זה רק אני – זכינו לקבל הסבר על האסטרטגיה של מיקרוסופט בתחום של וירטואליזציית סביבת העבודה של המשתמשים, כמה דוגמאות של לקוחות שנמצאים בשלבים כאלה ואחרים של פרוייקטים כאלה, הסבר של גרטנר (בפעם המי יודע כמה) על כך שהתחום הזה הוא העתיד של אספקת סביבות העבודה למשתמשים הארגוניים וכמה הכרזות מאוד מעניינות.

ההכרזות

1. מיקרוסופט משפרת את פרוטוקול התצוגה שלה (RDP) לסביבות VDI ע"י שימוש בטכנולוגיה של חברה שהם רכשו לפני כמה שנתיים ומשהו (Calista). הטכנולוגיה מאפשרת למכונות וירטואליות הרצות על שרת Hyper-V (או ל- sessions הרצים בשרת Terminal Server) להשתמש בכרטיס המסך המחובר לשרת וע"י כך למעשה לעשות sharing של ה- GPU (כמובן שצריך להיות מספיק חזק כדי לענות לצרכים של כל אותן המכונות), הפרוטוקול (RemoteFX) מפנה את כל עיבודי התצוגה (Aero, Flash, Media Player, etc) לכרטיס המסך הפיזי של השרת. מה שנקרא גם GPU Virtualization.
הטכנולוגיה מאפשרת להתחבר מכל התקן קצה – שכמובן תומך ב- RemoteFX – ולקבל את אותה חווית המשתמש, מכיוון שלא נעשה שום שימוש ביכולות התקן הקצה המרוחק (שימוש ב- Video\Audio Rendering ב- RDP7 או אופן העבודה של Citrix HDX). העבודה נעשית ע"י שימוש ב- RemoteFX decoder שזה התקן תוכנה שרץ בקליינט של המשתמש (במקרה שהמחשב מספיק חזק לעשות זה לבד) וצ'יפ ייעודי שיהיה קיים בהתקנים עם יכולות נמוכות יותר (Thin Clients בעיקר). וכמובן העברת כל ההתעסקות עם התצוגה לרכיב פיזי יעודי יאפשר למכונות הוירטואליות לצרוך פחות משאבים מה- hypervisor, דבר אשר יעלה את כמות המכונות הוירטאוליות שיהיה אפשר להריץ על כל host. למטיבי לכת, דמו מאוד מעניין של הטכנולוגיה שצילם בראיין מיידן, כאן.

ללא ספק אחת ההכרזות היותר מעניינות מבין כולן, וזאת מכמה סיבות. הראשונה, מאז הרכישה – ואת האמת מאז הקמתה של Calista – אף אחד לא ממש ראה את הטכנולוגיה עובדת (אפילו אני התפעלתי משהו בזמנו מכך שמיקרוסופט קנו מוצר רק מדמו שהם ראו, ללא לקוחות עובדים) ויותר מכך, אף אחד לא ידע מה מיקרוסופט מתכננת לעשות איתה.
והסיבה השניה היא, שזה עובד רק על שרתי Windows, או למעשה רק עם Hyper-V. וזה אומר ש- VMware לא יוכלו לעשות בטכנולוגיה שימוש וגם שבצעד זה מיקרוסופט הולכת להגדיל את מספר התקנות ה- Hyper-V בצורה ניכרת, בעיקר בהטמעות יחד עם Citrix XenDesktop, אבל על זה בהמשך.

2. יכולות ה- Memory Over-commitment (אשר מאפשרת הקצאת זיכרון מעבר לקיים פיזית על שרת ה- Hyper-V) הולכת להיכנס לגירסא הבאה של Hyper-V R2. הדבר יאפשר להריץ מספר מכונות וירטואליות רב יותר לכל host של Hyper-V. דרך אגב, היכולת קיימת היום ב- vSphere ותיהיה קיימת ב- Citrix XenServer 5.6.
יהיה אפשר להגדיר גבולות מקסימום ומינימום של זיכרון לכל תחנה והתחנות יקחו – ויחזירו – זיכרון בהתאם לשימוש. יכולת אשר גם היא תעלה את כמות המכונות הוירטואליות שיהיה אפשר להריץ על כל Host.

3. שינוי באופן הרישוי של ה- VECD (מי שלא מכיר, מוזמן להכיר כאן). לקוחות עם SA תקף יקבלו את ה- VECD חינם כחלק מהרשיון. עבור Thin Clients או לקוחות ללא SA, המחיר עבור רשיון VECD אחד יורד ל- 100$ פר תחנה, פר שנה (במקום 110$ קודם). שינוי נוסף באופן הרישוי של ה- VECD הוא שעכשיו רשיון VECD אחד מאפשר להתחבר מתחנה נוספת מחוץ למשרד ללא צורך ברשיון נוסף (כלומר, משתמש העובד במשרד מתחנה אשר מכוסה עם VECD יכול להתחבר לסביבת העבודה הארגונית על אותו הרשיון מהמחשב בבית).

4. שיתוף פעולה עם Citrix – פרוטוקול התצוגה של Citrix לסביבות VDI (הלא הוא ה- HDX) הולך לתמוך גם הוא ביכולות של ה- RemoteFX. כלומר, יוכל לגשת לכרטיס המסך הפיזי של ה- Hypervisor ולהשתמש ביכולתיו לצורך עיבוד התצוגה. כמובן בתנאי שהמכונות הוירטואליות ירוצו על Hyper-V R2 SP1. ה- HDX יוסיף גם יכולות חדשות שה- RemoteFX לא תומך, אחת מהן היא עבודה ברשתות WAN.
עכשיו, זוכרים שאמרתי שההתקנות של Hyper-V יגדלו בגלל ה- RemoteFX? אז יגדלו לא מעט בגלל ההתקנות של XenDesktop עם Hyper-V. הפיתרון של מיקרוסופט להטמעות גדולות ללא מוצר משלים הוא לא משהו לכתוב עליו הביתה (חוסר בכלי ניהול מתאימים, ללא יכולת לעבוד עם image מרכזי, ללא כלי ניהול פרופילים מתקדם וללא מענה לכל שכבות ה- Desktop Virtualization) ככה שרוב הארגונים הגדולים יחפשו את הפיתרונות המלאים יותר. ל- VMware אין כרגע את יכולת ה- GPU Virtualization (וגם לא שומעים על כך שהם עובדים על משהו דומה), גם מהכיוון של Quest לא שומעים יותר מדי (ונראה שהוא הולך לתמוך ב- RemoteFX הרגיל), XenDesktop מתממשק די בטבעיות לסביבות Hyper-V ויותר מכך מעבר ללתמוך ב- RemoteFX, הוא הולך להוסיף כאמור יכולות שלא יהיו בגירסתו הרגילה. דבר אשר נותן ל- Citrix פור לא קטן בגיזרה.

5. Citrix מכריזה על XenDesktop 4 FP1. עקב היכולת של XenApp 6 (שייצא לקראת סוף השבוע) לעבוד עם אפליקציות App-V, גם ה- XenDesktop 4 FP1 – שהולך לצאת עד סוף החודש – יתמוך בעבודה עם אפליקציות App-V דרך ה- Citrix Receiver ודרך ה- Citrix Dazzle. בנוסף ה- XenDesktop 4 FP1 יביא איתו תמיכה ביכולת ה- streaming profiles החדשה (שגם תוצג כחלק מ- XenApp 6), מערכת פרופילים מתקדמת יותר מהקיימת היום אשר מאפשר סינכרון באון-ליין של הפרופילים למקום המרכזי ואספקת הפרופילים בתצורת streaming, כלומר להביא לסביבת העבודה רק את הקבצים הנדרש לכניסה של המשתמש ולהשלים את הקבצים בהתאם לצורך. כל זה אומר להקטין את זמני הלוגין לסביבת העבודה.

6. חבילות רישוי משותפות של מיקרוסופט ו- Citrix:

a. רשיון משותף של Microsoft VDI Standard with Citrix XenDesktop VDI Edition בסביבות ה- 35$ לשנה לתחנה. נקרא VDI Kick Start. עד ל- 250 רשיונות בלבד. הלקוח יקבל רשיון תלת שנתי ל- Microsoft VDI Standard (שמכיל: App-V, Hyper-V, SCVMM, SCCM, SCOM) ורשיון שנתי של XenDesktop VDI Edition. ללקוחות עם SA תקף בלבד.

b. חבילה עבור לקוחות עם רשיונות VMware View ואשר רוצים לעבור לחבילה המשותפת של Microsoft & Citrix (לפי הסעיף הקודם). אותם לקוחות יכולים להחליף בחינם עד 500 רשיונות View ב- 500 רשינותMicrosoft VDI Standard with Citrix XenDesktop VDI Edition. אותם לקוחות יקבלו רישון תלת שנתי של Microsoft VDI Standard ורשיון שנתי של Citrix XenDesktop VDI Edition.

שני הרשיונות האלה יהיו זמינים עד לסוף 2010.
פרטים נוספים כאן: http://microsoftandcitrix.com

7. App-V 4.6, למרות שהוכרז לפני כמה שבועות (תמיכה ב- Windows 7 ומערכות הפעלה 64 ביט. עוד על זה). מיקרוסופט דיברו על חיסכון משמעותי בעלויות הניהול של האפלקיציות הארגוניות אשר מתאפשר ע"י שימוש באפליקציות וירטואליות עם App-V ועל כך ששימוש באפלקיציות וירטואליות מפשט מאוד את תהליך המיגרציה ל- Windows 7 ולסביבות VDI. אבל הייי… אני אומר את זה כבר מלא זמן.

כמה הערות:
סעיפים 1 ו- 2 יהיו זמינים ב- Windows Server 2008 R2 SP1 שנכון לעכשיו אין תאריך צפי ליציאה של אותו SP1. אבל אני לא אופתע אם זה יהיה בסמוך להכרזה של VMware על View 4.5.
השינוי ב- VECD ייכנס לתוקף בתחילת יולי השנה.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 תגובות

 1. ג'וני הגבר23 במרץ 2010 ב 21:25

  התחושה האישית שלי הולכת ומתחזקת – מייקרוסופט הולכת לקחת בסערה את ה- SMB ולא נראה לי שיוכלו להביס אותה שם בקלות. סיטריקס יהיו דומיננטים במיוחד בחברות/אירגונים גדולים, ו- VM… מממ… יש להם עיצוב מאד יפה באתר 🙂

  הגב
 2. Shai Fiss3 ביולי 2010 ב 15:02

  היי גדי, ראשית כל הכבוד על הפוסטים הרבים וההתמדה.

  לא הסתדר לי משהו בנושא העלויות. כתבת שמיקרוסופט ישחררו רישוי Vdi בשילוב עם סיטריקס בעלות של 35$. מה בדיוק מכיל ה 35$ הללו ?

  סתם לצורך ההשוואה. כיום VECD של מיקרוסופט זה פחות או יותר עלות וינדוס 7 אנטרפריז. וזה רק התשלום למיקרוסופט.

  לסיטריקס צריך לשלם עוד 200$ בשביל הפיתרון VDI שלהם.

  תודה.

  הגב
 3. גדי פלדמן3 ביולי 2010 ב 17:30

  הי שי,

  חבל רק שאני לא באמת יכול להתמיד כמו שהיתי רוצה. אבל תודה בכל זאת 
  ועכשיו לחלק המעניין יותר:
  הרשיון הזול (35$) מכיל רשיון שנתי של XenDesktop VDI Edition (מאפשר עבודה בתצורה VDI בלבד, כלומר בלי XenApp ותקף לשנה אחת בלבד) עם כל הרשיונות הנחוצים מבית מיקרוסופט לטובת הרצת XenDesktop על Hyper-V (בעיקר רשיונות SCVMM לטובת ניהול ה VM עם SC) בנוסף לרשיונות APP-V, SCOM, SCCM שמשמשים כמוצרים משלימים.
  זה לא כולל רשיון VDA אשר מאפשר לך להריץ (חוקית) Windows XP\Vista\7 כמכונה וירטואלית ב- data center. שהוא עולה 100$ לתחנה לשנה לכל תחנה בלי SA תקף.
  הרשיון שעולה סביבות ה- 200$ זה רשיון Citrix XenDesktop Enterprise שמכיל את כל אפשרויות ה- desktop (flexcast). והוא רשיון קבוע ללא הגבלה של זמן.

  אני מקווה שזה יותר ברור. אם לא אז… let me know… 

  גדי

  הגב