איך Desktop Virtualization יכול לעזור בהטמעות Windows 7

3 בדצמבר 2009

Windows 7, מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט מושכת הרבה תשומת לב מצד ארגונים רבים. אם לדייק קצת יותר, לפי סקר שנערך לאחרונה ע”י גולדמן זאקס בארה”ב, 94% מהמנמ”רים שנשאלו על הנושא אמרו שהם הולכים לשדרג את מערכות ההפעלה הרצות במחשבי המשתמשים
ל- Windows 7. הסיבות העיקריות לכך היא יציבותה, עבודתה המהירה, התאמתה לסביבה הארגונית שהשתנתה מימי הטמעת Windows XP וכמובן עצם היותה של Windows XP מערכת הפעלה ישנה – יצאה בשנת 2001 הרחוקה ולא שודרגה כבר שנים רבות.

פרוייקט שידרוג מערכת ההפעלה במחשבי המשתמשים בארגון יהיה סביר להניח פרוייקט ארוך, מורכב ויקר. הפרוייקט יכלול – מלבד לשידרוג מערכת ההפעלה עצמה – שידרוג אפליקציות לא נתמכות (וכמובן בדיקת תאימות שלהן לפני זה, כדי לבדוק שכל מה שעבד ב- Windows XP אכן ממשיך לעבוד גם עם Windows 7), שידרוגי חומרה, בדיקות, אינטגרציה וניהול פרוייקט רחב היקף שכזה.

אין להתעלם גם מאיך מערכת ההפעלה החדשה תגיע בסופו של דבר למשתמשים מרוחקים, האם ע"י משלוח מחשבים חדשים עם מערכת הפעלה מותקנת מראש (ואז מה עושים עם כל המידע של המשתמש?) או ע"י טכנאים שיסתובבו בין הסניפים השונים וישדרגו את מחשבי המשתמשים (ומה עם הזמן והכסף שכל זה יעלה?).

הרבה דובר (ומדובר עדיין) על כך ש- Windows 7 ייתן את הדחיפה הרצינית ל- Desktop Virtualization, בואו נסתכל למה? איך Desktop Virtualization יכול לעזור בהטמעה פשוטה וקלה יותר של Windows 7 וכך לעזור לארגונים לעבור את השדרוג בשלום (להנות מכל היתרונות של Windows 7 וכמובן היתרונות במירכוז סביבות העבודה של המשתמשים) וגם לעזור לקונספט של וירטואליזציית סביבת העבודה לחדור ליותר ארגונים ולמצב את עצמו כ-הדרך לאספק סביבות העבודה של המשתמשים. והאמת היא, שהגיע הזמן שזה יקרה.

 • וירטואליזציה של אפליקציות – מרכיב של סביבת העבודה המלאה של המשתמש, אבל עדיין מרכיב מרכזי בה. ע"י וירטואליזציה של האפליקציות המותקנות נכון לעכשיו על גבי מחשבי המשתמשים, ניתן לסגור (Sandboxing) את האפליקציות בסביבה סגורה של Windows XP, סביבה בה האפליקציות נבדקו ועובדות, ולהריץ את האפליקציות הוירטואליות על Windows 7. התהליך – וכמובן עבודת האפליקציות בסופו של דבר -  הינו שקוף לחלוטין למשתמש.
  מה חוסכים כאן: אין צורך לבדוק את כל האפליקציות על Windows 7 (חוסכים לא מעט זמן), אין צורך להתאים את האפליקציות שלא נתמכות Out of the box על Windows 7.

 • מירכוז האפליקציות על שרתי טרמינל (XenApp\RDS) – הרצת האפליקציות על שרתי טרמינל (שרתי Windows 2003\2008) והפניית המשתמשים לעבוד עליהן מה- Windows 7 שלהם. המשתמש בסה"כ רואה את עבודת האפליקציה בשרת המרוחק ומכאן שאין צורך לבדוק ולהתקין את האפליקציה על ה- Windows 7, מוכר גם כ- Hosted Applications או Published Applications.
  מה חוסכים כאן: אין צורך להתקין/להפיץ את האפליקציות למחשבי הקצה/סביבות העבודה, חיסכון בכוח עיבוד – האפליקציות רצות על השרתים, ניתן למדוד את מספר המשתמשים האמיתי בכל אפליקציה.

 • Hosted VM-Based Desktop – אפשרות לאספקת Windows 7 כ- Virtual Machine הרצה ב- Datacenter הארגוני. הדבר מאפשר למשתמש לעבוד תקופה עם שתי מערכות הפעלה במקביל – Windows Xp הישנה אשר מותקנת על המחשב שלו, ו- Windows 7 אשר מגיע מה- Datacenter – בשלב זה המשתמש יכול להגדיר את סביבת העבודה החדשה שלו (Windows 7) כך שתתאים לו, עם כל ההגדרות להן היה רגיל ב- Windows XP. להעביר חומר, קישורים וכו'. לאחר תקופה זו, ה- IT יכול להגדיר שמערכת ההפעלה שתיפתח עם הדלקת המחשב תיהיה Windows 7 המגיע מה- Datacenter.
  מה הרווח: לא צריך לשדרג את חומרת הקצה, תהליך ההפצה מתקצר, מעבר “רך” יותר למשתמשים, תמיד קיים Fall-Back ל- Windows XP שעדיין מותקן מקומית.

 • Local Streamed Desktop (לשים לב, קיים רק ב- XenDesktop) – מאפשר לספק את מערכת ההפעלה ישירות למחשבים הפיזים ולמעשה "לעקוף" את מערכת ההפעלה הקיימת על המחשב מבלי לפגוע בה. מכינים Golden Image אחד או כמה ומספקים אותם ב- Streaming  למחשבים הפיזיים של המשתמשים, כל העבודה (עיבוד, I/O) נעשה ישירות על המחשב של המשתמש, מה שחוסך את הצורך להחזיק עבורו  VM.כאמור, בצורה זאת, מערכת ההפעלה אשר מותקן בהארד דיסק המקומי של המשתמש לא מושפעת, ה- Golden Image למעשה עוקף אותה ועולה לפניה, מה שמאפשר למשתמש לחזור למערכת ההפעלה הישנה שלו במקרה של תקלה ב- Golden Image.
  מה יוצא לנו מזה: אין צורך לעבור בין התכנות – משייכים את התחנות ל- Image וגורמים לאותן התחנות לעלות ב- PXE, חסכון בתחזוקה של מערכות ההפעלה בקצה – מנהלים Golden Image אחד לכולם, חוסכים תקלות וקריאות שרות עקב העובדה שסביבת העבודה חוזרת למצב המקורי שלה בכל איתחול של המחשב – בגדול, המשתמש לא ממש יכול “לדפוק” את סביבת העבודה שלו.

 • סביבת עבודה גמישה – העברת סביבת העבודה של המשתמש לצורה וירטואלית ב- Datacenter הארגוני מאפשרת ל- IT (ולמשתמש עצמו) עבודה בסביבה הגמישה לשינויים הרבה יותר בסביבת עבודה פיזית.
  המשתמשים יכולים לגשת לסביבת העבודה שלהם הרצה על Windows 7 מכל מחשב, מכל מקום. יחידות ה- IT יכולה לספק למשתמשים מספר סביבות עבודה שונות במקביל,
  Windows Xp, Windows Vista ו- Windows 7, או לחילופין סביבות עבודה של Windows 7 העובדות בסביבות/רשתות שונות.
  נו, ולמה אני צריך את זה: אפשרות גישה לסביבת העבודה מכל מקום, בכל זמן. חסכון בחומרה, המשתמש יכול להתחבר לכמה סביבות מאותה התחנה. פישוט.

לפי מה שאני שומע מכמעט כל מי שאני נפגש איתו לאחרונה, הנקודות האלה אכן רלוונטיות לכמעט כל ארגון שנמצא בשלב זה או אחר (פנטזיות, מחשבות, הורדות, פריצות, בדיקות, קיסטומים וכו’) של תהליך שדרוג ל- Windows 7. מעניין כמה ארגונים אכן ינצלו את הרגע ויספקו את סביבת העבודה החדשה במודל של סביבת עבודה וירטואלית (וראינו שהיא לווא דווקא חייבת להיות וירטואלית בכלל. אבל אתם יודעים, קונספט, נו).

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *