Citrix XenDesktop 4

8 באוקטובר 2009

אין תגובות
לפני כמה ימים Citrix הכריזה על יציאתה לשוק של XenDesktop 4 (תיהיה זמינה להורדה
ב- 16.11.2009).
ה- XenDesktop שהיה ידוע כמוצר VDI עד לרגעים אלו, שידרג את עצמו ומעכשיו נהיה הרבה יותר גדול מכל מה שהכרתם. והכל בגלל שבחוכמה רבה Citrix הפסיקה להתייחסת ל- XenDesktop כמוצר, אלה התחילה להתייחס אליו כפתרון כולל לאספקת סביבות עבודה למשתמשים ולא משנה איך הם מתחברים לסביבה (אם בכלל), מאיפה ומתי. זה כמו להגיד ללקוח, “עזוב אותך, למה שנסתבך עכשיו כולנו בלהבין מה מתאים לכל משתמש ולרכוש כמה פתרונות שונים ומשונים (SBC\VDI\Stream to Physical\XenClient\etc). אנחנו נביא לך את הפתרון הכולל ברשיון אחד ואתה תבחר איזה סוג של סביבת עבודה יקבל כל משתמש.”.
 
למעשה ה- XenDesktop נהיה הפתרון המלא לאספקת סביבות העבודה והאפליקציות למשתמשים בעיקר מכיוון שרשיון שלו מכיל גם את ה- XenApp לאספקת סביבות עבודה משותפות על שרת Terminal, אספקת אפליקציות משרת ה- Terminal או Published Applications למי שמתעקש וכמובן אספקת אפליקציות וירטואליות למשתמשים, גם כאלה שעובדים עם מחשבים רגילים.
ואם לפשט את התמונה מעט, רשיון אחד של XenDesktop מכיל למעשה גם את יכולות ה- VDI (XenDesktop) וגם את יכולות ה- (SBC (XenApp. דומה בצורה מחשידה משהו לתצורת הרישוי של Microsoft VDI, בו רשיון ה- Premium מכיל אפשרות עבודה עם RDS (או TS רגיל) וגם אפשרות לעבודה על תחנות וירטואליות אישיות (VDI).
 
עוד שינוי משמעותי בגיזרה, לא עוד לרשיונות Concurrent (סוג רישוי בו רק משתמש העובד כרגע במערכת גורע רשיון) אלה מעבר לתצורת רישוי של user license, תצורה בה כל משתמש שהוגדר כבעל הרשאות גישה למערכת (אחת מהן או כולן) גורע רשיון, ללא קשר אם הוא עובד כרגע במערכת או לא.
גרסאות XenDesktop העובדות עם רשיון concurrent (גירסאות 2,2.1,3) יהיו End of Life ב- 31.12.2010.
גם כאן נעשה מאין יישור קו עם מיקרוסופט, רשיון Microsoft VDI גם הוא user license וגם ה- VECD הוא לא concurrent (הוא device based, שזה שונה משהו מ- user license אבל עדיין).
המשמעות כאן היא שאם עד עכשיו היה מספיק לרכוש מספר רשיונות שיכסה את מספר המשתמשים הפעילים בפיקים (לדוגמא 5000 משתמשים עובדים במערכת ב 11 בבוקר מתוך 7000 עובדי החברה שגם הם ניגשים מעת לעת למערכת) עכשיו צריך לקנות את מספר הרשיונות שיכסה את כל מי שרשאי לעבוד על המערכת, כלומר כל ה- 7000.
 
חידוש נוסף בתחום הרישוי, הוספת רשיון שנתי. רשיון התקף לשנה בלבד מרגע הרכישה, בדומה ל- VECD או מנוי שנתי בחדר הכושר. מתאים ללקוחות שלא מעוניינים להשקיע את כל סכום קניית הרשיונות הקבועים (ללא תאריך פקיעה), אלה לשלם עבור רשיונות זולים יותר כל שנה מחדש.

XenDesktop 4 יגיע לעולם בשלושה טעמים:

 • Standard – לסביבות קטנות בעיקר, מכיל למעשה מאפינים הדומים להטמעות VDI הראשונות לפני כמה שנים. בלי ניהול דיסקים, בלי ניהול פרופילים ובלי אפליקציות וירטואליות.
 • Enterpise – יכיל את כל היכולות של XenDesktop Enterprise (כמובן עם אפליקציות וירטואליות) וכן את היכולות של XenApp Enterprise (גם כאן, אפליקציות וירטואליות,EdgeSight Basic, PCM, ושלל היכולות של XenApp).
  מי שרכש בעבר את גירסת ה- Advanced והוא בעל SA תקף, ישתדרג לגירסת ה- Enterprise.
 • Platinum – יכיל את כל היכולות של XenDesktop Platinum ביחד עם XenApp Platinum. יכולות כמו Password Manager עבור SSO, אפשרות לעבודה עם Provisioning Server למערכות וירטואליות ופיזיות ועוד.
כאמור, רשיון ה- XenDesktop 4 מכיל בתוכו אפשרות להשתמש בכל סוגי סביבות העבודה (Desktop Delivery Model אם תרצו), כל זה נעשה ע”י טכנולוגיה חדשה בשם FlexCast שמפנה את המשתמש לסביבת העבודה המתאימה לו. אותו משתמש יכול להיות מופנה לסביבות העבודה הבאות:
 • Hosted Shared Desktop – מודל ה- SBC המוכר כל כך טוב לכולנו. המשתמשים מקבלים סביבת עבודה (Session) על שרת Teminal. אותו Session יכול להיות של סביבת Desktop מלאה, או לחילופין של אפליקציה “מפובלשת” (Published Application).
 • Hosted VM-Based Desktop – מודל ה- VDI שכולנו למדנו להכיר ולאהוב בזמן האחרון. כל משתמש מקבל בתצורה זו Virtual Machine אשר רץ ב- Data Center הארגוני המיועד רק לו.
 • Hosted Blade PC Desktop – מיועד עבור אפליקציות כבדות במיוחד בעלות דרישות חומרה מיוחדות. לדוגמא אפליקציות גרפיות כבדות, GIS, CAD וכו’ הדורשות GPU לעיבוד הגרפיקה.
  כל משתמש מתחבר ל- Blade PC ומבצע את העבודה עליו.
 • Local Streamed Desktop – יכולת של ה- Provisioning Server אשר מאפשרת לספק סביבות עבודה ישירות למחשב של המשתמש. מכינים Golden Image אחד או כמה במספקים אותם ב- Streaming למחשבים, כל העבודה (עיבוד, I/O) נעשה ישירות על המחשב של המשתמש, מה שחוסך את הצורך להחזיק עבורו VM.
 • Virtual Applications to installed desktops – אפשרות לאספקת אפלקיציות וירטואליות למחשבים אשר מותקנים עם Windows מקומי.
 • Local VM Desktop – אפשרות לעבודה על סביבת העבודה הארגונית גם ב- Offline. סביבת העבודה יורדת כ- VM למחשב של המשתמש ומאפשר לו לעבוד עליה גם כאשר אין לו גישה לרשת הארגונית, שינוים בסביבת העבודה שנעשו בזמן הניתוק מהחברה יסונכרנו ל- Data Center בהחזרת החיבור. היכולות שתיהיה מבוססת על XenClient תיהיה זמינה בתחילת 2010. עוד על זה, כאן.

clip_image001

לא רק בתחום הרישוי וצורת העבודה נעשו שינויים, יותר מ- 70 שינויים ויכולות חדשות התווספו, ביניהם אפשר למצוא את:

 • שיפורים ב- HDX – ה- HDX (או High Definition User Experience) הוא שם הקוד שניתן לכל הטכנולוגיות האחראיות לכך שעבודה על סביבות ממורכזות (Centralized) כדוגמת SBC ו- VDI תיהיה זהה ככל שניתן לעבודה על סביבת עבודה מקומית. בפנים אפשר למצוא טכנולוגיות לטיפול בהתקני USB, הצגת מולטימדיה, תלת מימד, פלאש, סרטים, אודיו, הדפסות, VoIP וכו’.
 • תמיכה ב- Windows 7 – לפי דעתי אחת הסיבות המרכזיות להוצאת הגירסא החדשה (וכל המהפכות שבאות איתה כמובן). Windows 7 הולכת להיות מערכת ההפעלה הבאה של כמעט כל הארגונים, VDI (על כל גווניו) יכולה להיות דרך טובה ומשתלמת לאספקת סביבת העבודה החדשה למשתמשים, בלי צורך להיכנס לפרוייקטי הטמעה ארוכים ומסובכים ובהבטחת מעבר חלק ככל הניתן של המשתמשים.
 • תמיכה ב- 64 ביט – מעכשיו המשתמשים יכולים לקבל סביבות עבודה המבוססת גם על מערכות הפעלה x64. תומך ב- Windows 7 x64, XP x64 SP3, Vista x64 SP2. כמובן בנוסף לתמיכה הקיימת בגירסאת x32.
 • שיפורים בעבודה עם Smartcards – תמיכה בסביבות עבודה של Windows 7 ו- Vista. אפשרות ליציאה אוטמטית מסביבת העבודה בהוצאת ה- Smartcard.
 • שיפור ב- Streaming Applications – תיקונים וכיוונים שונים במנגון האפלקיציות הוירטואליות של XenApp, כזה שמאפשר בסופו של דבר עבודה מהירה יותר על האפליקציות הוירטואליות (בעשרות אחוזים מהר יותר מהגרסאות הקודמות).

מכיוון ה- XenDesktop מכיל למעשה את כל היכולות של XenApp, נוצרו תוכניות Trade-up עבור לקוחות XenApp קיימים. לקוחות עם SA תקף, יוכלו להמיר תמורת תשלום קטן רשיון XenApp Enterprise אחד ולקבל תמורתו שני רשיונות XenDesktop 4 Enterprise או שני רשיונות XenDesktop 4 Platinum תמורת תשלום קטן קצת פחות. לקוחות בעלי XenApp Platinum יוכלו לקבל בחינם שני רשיונות XenDesktop 4 Enterprise עבור רשיון אחד של XenApp Platinum או שני רשיונות XenDesktop 4 Platinum תמורת תשלום קט.
לקוחות אשר רוצים להמיר רק חלק מרשיונות ה- XenApp שלהם ל- XenDesktop 4 או כאלה שאין להם SA תקף, יאלצו להמיר את הרשיונות במסגרת של אחד תמורת אחד, ולא שניים תמורת אחד כמו בתוכנית הקודמת. כאן תוכלו לשחק קצת יותר עם הקומבינציות.

Citrix זיהו בחוכמה את העובדה שרבים מהלקוחות המתעניינים ב- VDI מוצאים בסופו של דבר שפתרון VDI הוא לא פתרון מלא לכל המשתמשים שלהם, ודווקא פתרון משולב של SBC ו- VDI ביחד עם אפליקציות וירוטאליות יכול להתאים להם. XenDektop 4 חוסך מאותם לקוחות את ההתלבטות ו”הפרדת הכוחות” שהיו צריכים לעשות במקרה של תחזוקת שתי סביבות או יותר, SBC, VDI, אפלקיציות וירטואליות וכו’.
הזמן ילמד אותנו אם המהלך יצדיק את עצמו – אני מהמר שכן – ויתן דחיפה רצינית ל- VDI בכלל ול- Citrix בפרט.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *