Chip PC עם עסקה אסטרטגית בשוק האמריקאי, אבל מקצצת

19 באפריל 2009

תגיות: ,
אין תגובות
קראתי בכלכלסיט כתבה מעניינת משהו על Chip PC, יצרנית ה- Thin Clients הישראלית. למה מעניינת אתם בטח שואלים, נראה לי בעיקר כי היא לוותה בלא מעט אי דיוקים (למשל רשימת לקוחות לא בדיוק מעודכנת) וגם כי מהכתבה אפשר ללמוד פרטים מעניינים מהעבודה של Chip PC. 
בכלליות, אני מאוד שמח לראות חברות ישראליות שמעתסקות בתחום הוירטאוליזציה על גווניו השונים, כן, גם עם זה באופן עקיף כמו Chip PC – כן, אופן עקיף ביותר, ולא כמו שצויין בכלכליסט- והיה לי מעט עצוב (עוד שניה תבינו) וגם מעט שמח (גם את זה תבינו בהמשך) לקרוא ובעיקר להבין את המשמעות של הדברים.
 
בואו נתחיל במבט קצר על המצב המניה של Chip PC או החלק העצוב בסיפור. במשך השנה האחרונה מניית Chip PC רשמה צלילת ראש מרשימה ביותר של כ- 443%  (המניה נסחרת בבורסה של ת”א).

image 
לפני יותר משנה היה נראה שמשהו טוב קורה בחברה הקטנה מחיפה, לאחר סגירת עיסקה מוצלחת בגרמניה, הם החליטו לפתוח נציגות בהולנד ונראה שהם נמצאים רגע לפני דריסת רגל משמעותית באירופה.

 
אבל משהו קרה, אני מניח שהתחרות מול היצרניות הגדולות היתה קשה מדי, כנראה שעצם ההתבססות בייצור של מוצר אחד בלבד (בשלל “טעמים”, אבל עדיין בעלי תכלית דומה) כנראה לא מספיקה כדי לגבור על ה- monsters הגדולים. אני חושב שגם Chip PC הבינו את זה בשלב מסוים ועכשיו הם גם מציעים מאין Broker עבור VDI, למרות שקשה לי לראות איך גם כאן הם הולכים להתמודד מול המתחרים הגדולים בשוק הזה, Citrix ו- VMware.
 
בכל אופן, לצד השמח והמעניין יותר. Chip PC הולכת לספק כ- 10000 לקוחות רזים (Thin Clients)
ל- Wall-Mart רשת הקמעונאות הגדולה בעולם, 2000 מהם כבר סופקו בתחילת השנה ו- 8000 נוספים הולכים להיות מסופקים בשנה הנוכחית. לפי הפירסומים Wall-Mart שילמה כ- 1.2 מיליון שקל עבור 2000 היחידות הראשונות ו- 5 מיליון שקל נוספים עבור 8000 הבאות. בחישוב קצר, אלו 150$ עבור כל יחידה, מחיר שזול בכחצי מרוב מתחרותיה ואני בספק על אחוזי הרווח שהם רושמים על כל יחידה. אם יש כאלה הם בטוח נמוכים ביותר. אבל כמובן שמצד שני גם אפשר להבין את המחיר, העיסקה עם Wall-Mart היא אסטרטגית ביותר (לכל ספק) ובעיסקאות כאלה צריך לפעמים “לשלם” את מחיר הרווח רק בשביל ה- reference.
 
בכל זאת, Chip PC מחליטה להתייעל ולקצץ עלויות. 4 עובדים יפוטרו (בנוסף ל- 10 שפוטרו בשנה שעברה) והחברה תעבור לעבוד 4 ימים בשבוע פעם בשבועיים (זה רק אני או שזה מזכיר למישהו יציאות של טבחים בצבא). בצעד זה הם צופים לחסוך כ- 700 אלף שקל.
המוזר כאן, זה שפעילות החברה בארה”ב דווקא מתחזקת (תוסיפו למה שכבר כתבתי עיסקה של 1.2 מיליון שקל עם פדקס) אבל עדיין בוחרים לקצץ. או כמו שאומר מנכ”ל החברה עדי דולברג, “למרות שיש לנו הזמנות ומכירות משמעותיות החלטנו להרחיב את תוכנית ההתייעלות ולצמצם הוצאות נוספות בסך של כ-700 אלף שקל בחודש, תוך פיקוח הדוק על רמת ההוצאות שלנו. כחלק מתוכנית ההתייעלות החל מחודש אפריל 2009 יופחתו הוצאות השכר לעובדים, להנהלה ולבעלי העניין ,יו"ר אורה מאיר סופר ואביב סופר”.
 
המצב שם נראה לא הכי פשוט, מצב המניה, קיצוצים, מצב השוק בכלל וגם האמירה של המנכ”ל שלהם כי הם מעודדים מכך ש- 40% מהעסקאות שלהם הם עיסקאות חוזרות – לקוחות שמבצעים רכישות המשך – לא הכי מעודדת. במערכות כאלה המעבר בין ספקים שונים יכול להיות בעייתי (תשתיות ניהול לא תואמות), ולרוב הוא בכלל לא מתרחש, זה קורה במצבים קיצוניים, ובלקוחות גדולים הקיצוניות צריכה להיות אפילו יותר גדולה.
גם לא נראה לי שהם ילכו עכשיו לתחומים נוספים בוירטואליזציה (לעשות Broker זאת לא חוכמה כזאת גדולה אם נהיה פיירים עם עצמנו לרגע), ידע שלא קיים אצלהם והשקעה לא מעטה יהיו לאבן נגף כאן.
אבל לתווך הארוך קשה לראות איך הם הולכים להמשיך רק במכירות thin clients.
אז, מה יהיה. נראה שמישהי כאן מועמדת לא רעה לרכישה, אל תתפלאו עם פתאום Dell תרכוש אותם, גם ככה הם משמשים כ- reseller שלהם או משהו בסגנון.
 
בכל מקרה, בהצלחה.
הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *