Citrix Provisioning Server 5

13 בנובמבר 2008

אין תגובות

ניהול והפצת שרתים חדשים בארגון היא מעמסה לא קטנה על יחידות ה IT.

לבדוק האם כל שרתי הארגון מעודכנים עם כל העידכונים האחרונים, האם כל השרתים שצריכים להיות דומים לגמרי באמת דומים (שרתי WEB, שרתי TS\XenApp), הפצת שרתים חדשים ועוד הן רק חלק מהמטלות שעל יחידת ה IT לבצע. פעולות אלה גוזלות זמן יקר אשר יכול להיות מוקדש למען ביצוע מטלות חשובות יותר לארגון.

Citrix Provisioning Server מספק – במקום להתקין – את מערכת ההפעלה לשרתים ולתחנות העבודה (בין אם הם פיזיים ובין אם הם וירטואליים).

בעבודה עם Provisioning Server אפשר להוריד את כמות המערכות שיש לנהל ולתחזק, זאת בלי קשר לגידול במספר המחשבים/שרתים בארגון. לדוגמא, ארגון עם עשרות או מאות מחשבים שולחניים בעלי Windows XP וחוות Citrix עם עשרות שרתים. בתרחיש סטנדרטי, על יחידת ה IT לנהל ולתחזק את מחשבי ה- XP ,או למעשה, להכין את המחשב למשתמש, לדאוג לתקינות מערכת ההפעלה, לדאוג לעדכון של אותן מאות תחנות ואם וכאשר משהו משתבש, אולי אפילו להכין לאותו המשתמש תחנה חדשה, למעשה להתחיל את התהליך מחדש.

clip_image002

כל הסיפור הזה לוקח לא מעט שעות (רק להכין את התחנה למשתמש יכול לקחת בסביבות השעתיים, וזה עוד בהנחה שיש לכם image טוב).
גם בחוות שרתי ה- Citrix XenApp או חוות שרתי Terminal, אנחנו צריכים לתחזק עשרות שרתים שלמעשה הם כמעט (או לגמרי) זהים אחד לשני, רק תחשבו כמה זמן יכול לקחת תהליך של עליה לגירסא הבאה של אופיס בכל השרתים בחווה.

בעבודה עם Provisioning Server אפשר להחזיק את ההארד דיסק של המכונה ברשת, כלומר, מערכת ההפעלה יושבת ברשת והמחשב עושה boot ישירות מהרשת, ה- Provisioning Server דואג לספק את הדיסק (vDisk) בזמן אמת למחשב הרלוונטי, ב- streaming ובאופן שלמחשב המריץ את אותו ה- vDisk אין דרך לדעת שהוא עובד מול דיסק אי שם ברשת ולא מול הדיסק מקומי שלו.

ה- Provisioning Server יכול לפעול בשני תצורות, הראשונה היא, vDisk אחד לכל סוג של מערכת הפעלה, כלומר, אם יש לי 100 מחשבים אשר אני רוצה שיהיו עם Windows XP sp2, אז אני מכין רק image אחד ואומר לכל אותם המחשבים לעבוד מולו, כמובן שלכל מחשב יהיו את הנתונים האישיים שלו (שם מחשב,IP) אבל ה base יהיה אחד (מה שנקרא Standard Image) בתצורה הזאת כל השינויים אשר ייעשו במכונה תוך כדי עבודתה יתאפסו ב restart.
התצורה השניה היא, vDisk אחד לכל מכונה פיסית (Private Image), פה פשוט הארד דיסק של המכונה נמצא ברשת, הכל נשמר גם אחרי ה-restart, ה-cache של מערכת ההפעלה יכול להימצא על ה- Provisioning Server, בהארד דיסק המקומי של השרת/התחנה (מוצפן או לא) או בכלל על ה- RAM של המכונה.

כל הפתרון מורכב משרת אחד (או יותר, יש כמובן תמיכה ב HA), אשר מחזיק את ה vDisk's ואחראי על הקשר עם השרתים/תחנות המשתמשים בהם.
את ה vDisk יוצרים ע"י התקנת קליינט ייעודי על תחנה/שרת מוכן עם כל הרכיבים שנרצה שהתחנות/שרתים "המשוכפלים" יכילו, הקליינט בעצם אחראי ליצור מהתחנה/שרת עליו הוא מותקן את ה vDisk שישמש את התחנות/שרתים האחרים מסוגו.

לאחר סיום תהליך יצירת ה vDisk, נוכל לשייך אותו לכמה תחנות/שרתים שרק נרצה.

לדוגמא, חמישה שרתים המשוייכים לעבוד מול vDisk אחד:

clip_image004

בהוספה של כל תחנה/שרת, הוא מקבל את השם שאיתו הוא נרשם בתהליך העליה של ה- PXE ונרשם עם השם הזה ב- AD, כלומר, למעשה אני יכול "להרים" תחנות/שרתים עם כל מה שאני צריך תוך שניות.
אם אני צריך לשנות מערכת הפעלה על התחנות/שרתים, או להוסיף/לשדרג אפליקציה מסוימת, אני צריך רק לעדכן/ליצור vDisk חדש ולשייך אותו לכל התחנות/שרתים.
כלומר… חסל סדר פרויקטים מטורפים לשדרוג מערכות הפעלה ואפליקציות.

הפתרון מתאים מאוד לחוות Citrix XenApp וחוות TS אשר בהן ישנן קבוצות שרתים זהים לחלוטין, למשל 20 שרתים המחזיקים אפליקציית SAP, עוד 10 אשר מחזיקים אפליקציות Office ועוד 50 מספקים סביבת עבודה מלאה למשתמשים.
תחזוקה של כל אותם השרתים ווידאו שכל השרתים באמת זהים לחלוטין אחד לשני היא עבודה הצורכת משאבים רבים, עם ה- Provisioning Server כל זה נהיה פשוט מיותר.
לצורך הסביבה הנתונה (3 קבוצות של שרתים) ישנו צורך רק בשלושה vDisks אשר כל אחד מהם ישמש קבוצת שרתים, במקרה של עידכון אבטחה או עידכון/הוספת אפליקציות חדשות נותר רק לעדכן את ה vDisk הרלוונטי ולאתחל את השרתים. זהו. מטלה שפעם גזלה כמה עשרות שעות נעשית בפחות משעה.
בנוסף לזה, ישנו חיסכון גדול בעלויות Storage, אם שרת סטנדרטי בחוות Citrix XenApp גוזל כ-10 ג'יגה מההארד דיסק המקומי, אז עכשיו לא רק שאין צורך שהשרתים יהיו עם הארד דיסקים מקומיים, אלא גם כל עשרות השרתים עובדים מול אותו ה vDisk.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *