אפליקציות וירטואליות, האתגר הבא

25 במרץ 2008

תגובה אחת

אני כותב כאן לא מעט על אפליקציות וירטואליות (להלן ענייני דיומא), הבאתי כבר סקירה כללית של הפתרונות המובילים בתחום, עשיתי סקירה מורחבת יותר של כל אחד מהפתרונות (כאן, כאן, כאן וכאן)  ואפילו בחרתי לעצמי את הבן המועדף (לפחות לבנתיים) אבל אף פעם לא נדרשתי לאתגרים שעומדים בפני הטכונולוגיה המדוברת.

אחד האתגרים (ובו אני אתעסק הפעם) הוא אופן הניהול, או למעשה ההתממשקות של ארכטיקטורות הניהול הקיימות (וגם העתידיות) לאותן אפליקציות וירטואליות.
או במילים אחרות, מה עושים אם רוצים לשנות הגדרות מסוימות של אפליקציה וירטואלית שכבר הופצה למשתמשים.image

תזכורת ראשונה, אפליקציה וירטואלית היא אפליקציה (וורד, אקסל, Visual Studio, פוטושופ או באבלס, לא ממש משנה) אשר רצה על מחשב המשתמש ואשר לא משנה דבר במערכת ההפעלה עליה היא רצה, אבל עדיין מותקנת (כביכול) על המחשב המארח אותה. אם לפשט את זה מעט, האפליקציה מופעלת על המחשב, משתמשת במקורות שלו (זיכרון, מעבד, מדפסות וכו') ומתנהגת כאילו הותקנה על המחשב, אבל רצה למעשה בסביבה סגורה (סוג של בועה) של עצמה.

תזכורת שניה, כיום כולנו רגילים לנהל את סביבות העבודה של המשתמשים וגם את הגדרות האפליקציות שלהם עם ה Group Policy שהינו כלי פשוט אשר משנה ערכי רג'סטרי במחשב המיועד.

ועכשיו לבעיה, כמו שתזכרתי, האפליקציות הוירטואליות רצות בבועה משל עצמן ולא מסתכלות על ערכי הרג'סטרי של המחשב המקומי, מצד שני כלי הניהול הקיימים כיום (במקרה שלנו ה Group Policy) ניגש רק לערכי הרג'סטרי של המחשב המקומי מה שיוצר מצב בו אותו ה Group Policy לא עוזר לנו ולו במעט "לשלוט" על האפליקציות הוירטואליות.

עשיתי סקירה פעם על איך עובדים המוצרים המובילים עם ה Group Policy והמסקנה הדי מידית היתה שההתתמשקות לא ממש חלקה, בחלקם צריך לעשות "קומבינות" כאלו ואחרות כדי לגרום לכל העניין לעבוד ביחד, חלק אחר בכלל לא תומך וחלק נוסף הוא אינו מוצר וירטואליזציה אמיתי אשר סוגר לגמרי את האפליקציות (פועל על עקרון של הפניות ערכי רג'סטרי וקבצים רלוונטיים)  ומכיוון שכך מסוגל לקיים קשר מלא עם הרג'סטרי של המחשב המארח (ד"א, בגלל זה הוא גם לא תמיד מסוגל לעשות את מה שהמתחרים שלו מסוגלים, לדוגמא להריץ כמה גירסאות של Internet Explorer על אותו מחשב בצורה פשוטה וקלה).

מכאן שמה שנותר לנו כרגע כדי לעדכן/לשנות הגדרות באפליקציה וירטואלית כזאת או אחרת זה ליצור את האפליקציה מחדש עם ההגדרות החדשות ולהפיץ את הגרסא החדשה למחשבים הרלוונטיים, פעולה שללא ספק גוזלת משאבים הרבה יותר מאשר שינוי הגדרה ב Group Policy.

בנתיים לא נראה שום דבר חדש מהחברות המתחרות בשוק האפליקציות הוירטואליות ונראה שכולם בנתיים חיים די בשלום עם המגבלה, אבל אני די בטוח שכולם מבינים שמי שישכיל לפתח מנגנון עידכון של הגדרות האפליקציה הוירטואלית (לפי מחשבים/קבוצות/משתמשים וכו') יזכה ביתרון לא מבוטל על פני המתחרים.
האם זאת תיהיה מיקרוסופט (קשה לי להאמין), האם מתחרה קיים (גם כאן הסבירות נמוכה משהו) או האם זאת תיהיה חברה חדשה בשכונה שתגרום לכולם לעשות בדק בית (אני היתי מהמר על זה)?

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. one who knows31 במרץ 2008 ב 5:00

    good bet man

    הגב