מה לאפליקציות וירטואליות ול DRP

28 בפברואר 2008

תגובה אחת

מאז ה 11/9/2001 כולם מדברים על DRP, מדברים, דנים, מתכננים תוכניות.
בונים תשתית מחשבים חלופית במקום מרוחק, משתמשים בשלל מוצרים כדי לשמור על עדכניות המידע באתר המרוחק, משתמשים הרבה בוירטואליזציה של שרתים, וירטואליזציה של Storage ובכלל מוצאים מענה לצרכי תוכניות ה DR שלהם בטכנולוגיות השונות של וירטואליזציה.

אני לא בטוח עד כמה שוק הוירטואלזציה היה מצליח כ"כ אלמלא הלקוחות היו מוצאים בו את הפתרונות לבעיות שלהם, אבל זה כבר נושא לדיון אחר, אני דווקא רוצה להתמקד בנקודה אשר לא מעט חברות שוכחות את קיומה והיא, יופי, הקמנו העתק מושלם לכל השרתים שלנו בחווה מרוחקת, שום שירות לא ייפגע במקרה ותשתית המחשוב המרכזית תפגע, אבל, מה יקרה אם כל ציוד המחשוב של החברה ייפגע, כלומר למשתמשים (בתקווה ולא ייפגעו אף הם) לא יהיו את המחשבים לעבוד עליהם במשרדים.
טוב, בעצם אני אקשה על עצמי יותר, אותה חברה אפילו הקימה משרדים לשעת חרום והתקינה שם מחשבים לבעלי התפקידים החיוניים, ככה שנגיד ויש סביבת עבודה מסוימת.
אז מה בעצם הבעיה שלמשתמשים אין מחשבים לעבוד עליהם, הבעיה היא שכל ה DRP שהחברה רקמה לה נותר חסר תועלת משהו, אם למשתמשים אין איך להשתמש בשירותים שאותה מספקת חוות השרתים החלופית זה לא יעזור לאף אחד שמערכת ה ERP עדיין עובדת, אף אחד לא יכול לעבוד עליה.
אז כן, אם מספקים לבעלי התפקידים החיוניים סביבת עבודה מוכנה (אם זה מחשבים ניידים לעבודה מהבית או מכל מקום אחר, או משרדים חלופיים) הם כן יוכלו "להנות" מהשירותים שהחווה החלופית תספק, אבל אותם בעלי תפקידים חיוניים הם אחוז קטן מאוד מעובדי החברה, מה עושים עם כל שאר המשתמשים (שהם הרוב) שיישארו חסרי תועלת במקרה כזה.

אם מסתכלים שניה על איך חברות מתמודדות עם הבעיות שתיארתי בפסקה הקודמת, אפשר לראות בבירור שתי גישות מרכזיות, הראשונה היא לחלק לכמה שיותר משתמשים מחשבים ניידים והשניה היא לספק סביבת עבודה שתלויה כמה שפחות בחומרת הקצה (כלומר, מאיפה המשתמש מתחבר) ובגישה הזאת אפשר למצוא את ה SBC (שרתי טרמינל) ואת ה VDI (מכונות וירטואליות או לא ב data center).

אז איפה הבעיה אם ככה, הרי שרתי טרמינל וגישת ה VDI מספקים סביבת עבודה מלאה למשתמשים, מה צריך יותר מזה, הבעיה היא שכדי להגיע למצב ששרתי טרמינל יוכלו לספק מענה לכל הצרכים של המשתמשים היא משימה לא פשוטה בכלל (שרת טרמינל עדיין מחזיק מערכת הפעלה אחת, מה עושים אם רוצים כמה גרסאות של אותה האפליקציה על השרת וגם שהאינטגרציה בין שתי הגרסאות תיהיה חלקה עד כמה שאפשר, ואנ בכלל לא מדבר על אפליקציות שלא מסוגלות לעבוד על שרתי טרמינל) גם ה VDI לבד לא נותן פתרון כולל (לא מעט משתמשים צריכים אפליקציות שונות על המכונות הוירטואליות שלהם, מה שאומר שיש המון עבודת התקנה).

אוקי, הבנו את הבעיה, עכשיו מה עושים, משתמשים באפליקציות וירטואליות, זה מה.
ואיך אפליקציות וירטואליות יעזרו בעצם, עבודה עם אפליקציות כאלה תהפוך את הצורך בהתקנה של תוכנה שוב פעם ושוב פעם, לחוויה שבעיקר נעלה בשיחות על "וואיי איזה לא מתקדמים הינו פעם", כנ"ל גם לגבי בדיקות תאימות שכל התוכנות באמת מסוגלות לעבוד ביחד על אותה מערכת הפעלה אחת.
למעשה נוכל להגיע לסצנריו שנגדיר פעם אחת איזה אפליקציות מורשה המשתמש לקבל ולא משנה איך הוא יבחר לעבוד (מחשב מקומי/התחברות לשרת טרמינל/VDI) הוא יקבל את אותן האפליקציות שאפשרנו לו לעבוד איתן קודם לכן.
יותר מכך, נוכל אפילו "לייצא" את האפליקציות הרלוונטיות למשתמשים על גבי disk on key או CD וכך הם יוכלו להפעיל אותן מכל מקום שרק ירצו (מחשב באינטרנט קפה או המחשב של השכנים).
סתם לדוגמה, נוכל ליצור אפליקציה עם קטלוג המוצרים המלא של החברה ולספק אותה לאנשי המכירות על גבי disk on key, וכך למזער את הנזק למכירות החברה, איש המכירות ייצטרך רק מחשב להפעיל עליו את האפליקציה והוא מסודר, רק כדי להזכיר לכולם, המצב עכשיו שאם איש מכירות רוצה לבצע את אותו הפעולה הוא צריך להתחבר עם הלפטופ שלו ל vpn של החברה ולמשוך את הקטלוג, או לחילופין להתחבר לשרת טרמינל בתוך החברה.

זה באמת על קצה המזלג (למה לעזאזל יש רק 24 שעות ביממה?!) ואני בטח ארחיב על הכל בהמשך.
ועוד משהו, עם אני לא טועה ב TechEd שבא אלינו לטובה יש הרצאה לאיך לבנות DR Plan עם מוצרי הוירטואליזציה השונים של מיקרוסופט, אם באמת ההרצה הזאת היא לא פרי דמיוני אז אני ממליץ כבר עכשיו.  

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. ג'וני3 במרץ 2008 ב 10:06

    ולאחר שכל זאת נאמר, וטוב שנאמר. DR הוא באמת סנריו מוצלח במיוחד בהקשר הזה, ויתרה מזאת אני מאמין ששילוב בין טכנולוגיות שונות יספק "כיפת ברזל" עבור הארגון, אם להשתמש בג'רגון ישראלי עדכני. הרעיון לשלב בין יתרונות הריכוזיות של מערכות מחשוב מבוססות שרת לבין יתרונות הביזור של אפליקציות וירטואליות יכול לישב כמעט כל סנריו של DR. בין אם מדובר בתחנות קצה שקיבלו בראש מאיזה ZERO-DAY ובין אם מדובר בשרתים מושבתים ו\או רשת שקרסה בכל אחד מהמיקרים העבודה עצמה סובלת ממינימום דאון-טיים.
    איזה כיף להיות איש IT.

    הגב