מיקרוסופט רוכשת את Calista Technologies ומודיעה על שיתוף פעולה נוסף עם Citrix

23 בינואר 2008

5 תגובות

שלשום (ה- 21/1/08) מיקרוסופט הוציאה הודעה לעיתונות דרמטית משהו מזווית הראיה של שוק ה- SBC.
למעשה בהודעה הנ"ל מיקרוסופט פורסת את החזון והאסטרטגיה שלה בדבר וירטואליזציה של סביבות העבודה (אם זה VDI או עבודה עם TS).

באותו ה"חזון" אין משהו חדש ומרעיש שלא שמענו לפני (כן, אנחנו יודעים שאתם הולכים לצאת עם שרת וירטואליזציה חדש… כן, אנחנו מודעים ש Softgrid יודע לספק אפליקציות וירטואליות, ואפילו אנחנו מודעים לעובדה שעם Softgrid אפשר להריץ כמה גרסאות Office במקביל, ד"א, לא ברור לי למה היה חשוב להם להכניס את זה להודעה), אבל עדיין, ישנן שתי הודעות מעניינות בתוך ההודעה (סוג של 2 במחיר 1).

הראשונה והמעניינת יותר, היא הרכישה של Calista Technologies.
Calista Technologies היא חברה בבעלות פרטית אשר נמצאת בסאן חוזה ונמצאת בתהליך פיתוח של מוצר אשר אמור לאפשר להעביר תצוגת מולטימדיה ו- 3D על גבי פרוטוקול RDP, כן, הבנתם נכון, אין להם שום מוצר מוגמר, כנראה שהדמו הספיק עבור מיקרוסופט כדי לשלוח את משאית הברינקס לביתו של הבעלים (ד"א, הפרטים הכספיים של הרכישה לא פורסמו, אולי משאית אחת לא הספיקה).

עכשיו מה כ"כ מרעיש פה אתם אומרים בטח, הרי מיקרוסופט רוכשת חברות חדשות לבקרים, נכון, אבל מצד שני היא לא רוכשת חברות מתחום ה SBC או הוירטואליזציה (האחרונה שאני מצליח להזכר בה היא Softricity אשר נרכשה אי שם ב 2006), אבל גם אחרי המיני התרגשות הזאת אני עדיין יכול לראות את ההגיון מאחורי הרכישה (וזה בתקווה שהמוצר ש Calista מפתחת באמת עושה את מה שהם הבטיחו למיקרוסופט), מצד אחד הגיון מצד מיקרוסופט ומצד שני סוג של חוסר וודאות/דאגה מצד Citrix, צעד שיכול לזעזע את שוק ה SBC לא מעט… ואני ארחיב.

אז מה החברה ב Calista מבשלים שכ"כ קסם למיקרוסופט, מסתבר שהפתרון (אשר נקרא Calista Virtual Desktop או CVD… כמה מקורי) נותן פוש ל RDP ויוצר סוג של RDP על ספידים.
אני מסתמך על נתונים של Calista, כי אף אחד לא באמת ראה ובחן את המוצר שלהם… הם טוענים שהטכנולוגיה שלהם משפרת את מהירות העבודה בסביבות desktop סטנדרטיות עד פי 20 ממה ש RDP מסוגל לעשות כיום (והם מדברים לא על סתם תצוגת desktop, אלה על תצוגת מולטימדיה ותלת מימד), אם מסתכלים על איך RDP מתמודד עם תצוגת מולטימדיה כיום, מגיעים למסקנה ברורה… הוא לא, הוא לא בנוי לזה (ומעולם לא נבנה למטרות אלה).
ניל מרגוליס (המקים של Calista) כתב לכבוד המאורע בבלוג של קבוצת הוירטואליזציה קצת על איך הוא רואה את הדברים, למשל, ניל טוען שהטכנולוגיה של Calista תאפשר בסופו של דבר לספק למשתמשים סביבת עבודה וירטואלית אשר זהה לגמרי לסביבה אשר הם יוכלו לקבל אילו היו עובדים עם מחשב מקומי (תמיכה בתצוגת 3D עם directx, ה Aero של Vista, אפליקציות WPF, וידאו באיכות גבוהה ועוד ועוד) וכל זה בגישה עם RDP.

למה Citrix צריכה לחשוש מהתהליך הזה, בעיקר בגלל שכולם יודעים היום שזה לא ממש תחרות אמיתית אם משווים את ה ICA מול ה RDP, הפרוטוקול של מיקרוסופט נראה נחמד וטוב לעבודה בתוך הרשת המקומית (כל עוד לא מנסים להציג תצוגה עשירה/סרטים/אתרי פלאש/וכו' בתוך ה session) אבל הוא לא ממש מתמודד ראוי בעבודה ברשתות WAN עם latency גבוה אל מול ה ICA (וזאת רק נקודה אחת), ובאמת זה לא מפתיע ש 98% מהחברות שממקומות ב 500 המקומות הראשונים עפ"י Forbes עובדות עם Citrix, לכמעט כולן יש לא מעט סניפים פזורים בעולם.
אז אם Calista באמת יוכלו לשדרג את יכולות ה RDP, תיווצר תחרות רצינית ל ICA של Citrix וזה יכול לערער את הדומיננטיות הכ"כ משמעותית של Citrix.

ד"א, ההודעה השניה שאפשר למצוא בהודעה לעיתונות הנ"ל, היא שיתוף פעולה של מיקרוסופט עם Citrix, לתמיכה מלאה של hyper-v עם XenServer ו- XenDesktop, אבל כמו שזה נראה לי לפחות, זה כמו זריקת עצם אחרי ההודעה בדבר רכישת Calista (והעובדה שלא מן הנמנע וה RDP באמת יהיה מתחרה ראוי ל ICA, מצב שכאמור לא היה קיים באמת אי פעם).
משני הכיוונים, גם מ Citrix וגם ממייקרוסופט די מכחישים שבאמת תיהיה תחרות בין שתי החברות בתחום הזה, ב Citrix טוענים ששיתוף הפעולה בין החברות הוא חזק מאוד, במיקרוסופט מוסיפים גם שהם בכלל לא סגורים על איך המוצר הסופי הולך להשתלב במוצרים (אם בכלל, או שזה יהיה מוצר נפרד לגמרי), בעיקר נראה שכולם מחכים שהמוצר הסופי ייצא כדי לראות מה עושים איתו.

נראה שיהיה שמח.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

5 תגובות

 1. הכל פוליטיקה27 בינואר 2008 ב 13:55

  "תמיכה מלאה של hyper-v עם XenServer ו- XenDesktop… " סיטריקס מלחתחילה אמרו שהם יעבדו עם HYPER-V אז מה הביג דיל פתאום עכשיו? רק בגלל התחרות ל- ICA? ספינים ופוליטיקה. תעכלס גם מייקרוסופט וגם סיטריקס מתים להעיף את VMWARE מהמשחק. אז השת"פ לכאורה הזה יגמר ברגע שמייקרוסופט ירגישו ש- VMWARE חלשים מספיק או לחילופין סיטריקס חזקים מדי.

  הגב
 2. גדי פלדמן27 בינואר 2008 ב 14:06

  כן, כל עניין שיתוף הפעולה הזה לא ברור.
  בעיקר לא ברור מכיוון ש citrix רכשו את xen ממש בשביל זה, בשביל להתחרות במיקרוסופט (וב vmware), אז מה עכשיו שיתוף פעולה… זה נראה שמיקרוסופט מרוויחה יותר מזה, כי להם אין פתרון vdi ראוי לשמו ו xendesktop יכול לספק תשובה לעניין.

  וכן, באמת הכל פוליטיקה… נראה שהיחסים האלה יעלו על שרטון (כזה או אחר) כאשר מיקרוסופט יוכלו לספק תחלופה הולמת ל ICA.

  הגב
 3. הכל פוליטיקה29 בינואר 2008 ב 11:18

  מייקרוסופט באופן כללי קצת תקועים מאחור. העניין הוא שהם יכולים במחי-יד לקבור את VMWARE. הכל שאלה של לייסנסינג, כבר עכשיו לעשות רשיון לויסטה (אנטרפרייז) על VM תמחיל להיות יקר. 23$ לשנה + חברות ב- SA + עלות רשיונות VMים עצמם, וזה אחרי ההנחה של מייקרוסופט וכמובן לא כלל החומרה והוצאות נלוות.
  בקיצור, קודם סיטריקס ומייקרוסופט יקטינו את המרג'ין של VMWARE ורק אז יתחילו להלחם אחד בשני.
  צריך גם לזכור ששיתוף הפעולה בין סיטריקס למייקרוסופט מקורו בעבודה רבת שנים שסביר להניח יצרה קשרים אישיים ברמת ה- VPים והמנג'רים למיניהם.
  אגב, מה אתה אומר באמת לגבי רשיונות. מה קורה אם עכשיו מייקרוסופט משנים את ה- EULA ב- SP3 של XP ולא מאפשרים להריץ XP על VM בלי תשלום מיוחד (סטייל ויסטה אנטרפרייז)… איך אמרת: יהיה מעניין.

  הגב