בלי ששמנו לב ישראל מובילה עולמית בתחום האנליטיקה

November 4, 2015

לפני החגים הוזמנתי לכנס השנתי של אינטל בסן פרנסיסקו. המסר העיקרי שיצאתי איתו מהכנס הוא שאנליטיקה היא התחום החם ביותר ושם יתרכז רוב הכסף של IoT (Internet of Things), ושחסרים מומחי אנליטיקה. כשאומרים שחסרים אנשי אנליטיקה הכוונה היא לא שחסרים מתכנתים. זה לא כמו שחסרים מתכנתי קובול כדי לכתוב קוד אלא חסרים אנשים שמבינים את התחום.

בעולם ה- IoT יש צמידים חכמים, טלפונים חכמים, מכונות קפה חכמות, רחפנים, ועוד הרבה מאד מוצרים שמה שמשותף להם הוא שכולם אוספים מידע בכמויות גדולות ושולחים אותו לענן מרכזי. זה החלק הקל. החלק הקשה הוא לעבור על הכמויות האדירות של הנתונים ולנתח אותם כדי להגיע למסקנה מעניינת שיש לה איזה שהוא ערך. למשל אפשר לצפות מראש מתי שחקנים נמצאים בסיכון גבוה לפציעה, על בסיס ניתוח מדדי גוף שנאספים מצמיד חכם. המנגנון שחוקר את המידע באופן אוטומטי, מגיע למסקנות, ומציע הצעות נקרא אנליטיקה Analytics.

מצד אחד התחום נמצא בחיתולים ומצד שני יש פתרונות שקיימים הרבה מאד שנים. למה בחיתולים? קודם כל כי אין הגדרה של full-stack-developer בתחום האנליטיקה למרות שיש הרבה מאד שכבות תוכנה שכל אחת מהן מגיעה מעולם תוכן שונה. זה נראה שכרגע אנחנו לא לגמרי יודעים לאפיין את תורת האנליטיקה. לכל תת תחום של אנליטיקה יש שמות שונים לאותם הדברים. אני מציע שהגיע הזמן לקרא לילד בשמו…

תארו לעצמכם כיתה בבית ספר שיש בה ילדים שזוכים בתחרויות ריצה. יש בכיתה גם ילדים שזוכים בתחרויות קפיצה, יש כמה שזכו בתחרויות ג’ודו והשאר משחקים בקבוצות כדורסל וכדורגל. זה תיאור מעניין לכיתה אבל אולי אפשר פשוט לומר שזאת כיתה של ספורטאים. ככה בדיוק נראה ההיי טק הישראלי. נתחיל מהדוגמאות הפשוטות.

הדוגמה הקלה ביותר היא חברת Waze שאוספת נתוני מיקום ומהירות מהרבה מאד כלי רכב ומייצרת שני דברים בסיסיים. האחד הוא תיאור סטטי של הכביש ובכך החברה בונה מפה על בסיס המידע שנאסף. הערך החשוב שחברת Waze מייצרת הוא מיפוי בזמן אמת של עומסים והמלצה לדרך פעולה. כל עולם האנליטיקה מבוסס על מיפוי סטטי ומה שקרוי Actionable Items – הנחיות לפעולה. שם הכסף הגדול ולכן היום ברור לכל המשקיעים מה הערך של חברה כמו Waze עוד לפני שהצליחה לפרוץ בגדול. לפני מספר שנים לא ידענו להתמקד בערך האדיר של אנליטיקה. חברת Waze היא חברה ישראלית שמרוויחה כסף מאנליטיקה.

דוגמה פשוטה נוספת היא ניתוח שוק ההון כדי לקבל החלטות מהירות על רכישה של מניות. יש ניתוח שמייצר מיפוי של אוסף החברות והמניות הזמינות ואז יש Actionable Item שאומר מתי לקנות ומתי למכור ויש בארץ מספר חברות שעסקו בתחום. בכתבה שבקישור הזכרנו כדרך אגב גם את נושא ביו-אינפורמטיקה וכמובן שיש גם את כל תחום ה- BI שמפותח מאד בארץ וכל מה שקשור ב- data mining.

מה שמעניין באמת הוא הערך הגדול שישראל מייצרת באמצעות אנליטיקה מבלי לדבר על עיבוד מידע או עם אזכור כדרך אגב. נתחיל למשל בתחום Cyber. הרבה מאד שנים יש בארץ מערכות הגנה מפני תקיפות סייבר. בעצם את ה- firewall המציאו בארץ, ועוד הרבה מאד מודלים ומערכות שונות של הגנת סייבר. ישראל מקבלת 20% מהשקעות הסייבר בעולם. עכשיו נדבר על מה זה סייבר. לא מדובר בנתב שחוסם גישה באופן אוטומטי על סמך הכתובת או הפורט שאליו פונים אלא במערכת חכמה שמבצעת מיפוי סטטי של הפרוטוקולים, מיפוי זמני של הקישורים ואיתור של חריגות מהפרוטוקול על בסיס המיפוי. המערכת מייצרת Actionable Items שמגדירים את מי לחסום ומתי, ואת מי להפנות למערכת הטעיה. קראתם נכון. הערך האמיתי של ישראל בתחום הסייבר הוא באנליטיקה. ולא מדובר בסתם אנליטיקה אלא Full-Stack. פסגת השאיפות של אנליטיקה היא ניתוח של המידע מבלי לשמור אותו (Stream). במקום להעמיס ערימות אינסופיות של מידע שישבו בעננים ויצברו אבק כוכבים, כמובן שהיינו רוצים לסנן את המידע ולהסיק את המסקנות בזמן אמת ואז לשמור רק את המיפוי שחשוב לנו. סייבר הוא המקום שבו כולם נאלצים לבצע בדיוק את זה, וראו איזה פלא, ישראל מובילה עולמית בתחום.

תמיד קל לקחת תחום חם כמו סייבר ולהצדיק איתו את הטענה. יש עוד תחום שישראל מצטיינת בו וגם שם יש ניתוח של מידע. כל נושא הבטחון הלאומי (Homeland Security) שכולל זיהוי תווי פנים, אופן הליכה, הבעות פנים ועוד ועוד. כל אלה מצטברים למיפוי של דפוסי התנהגות סטטים של אנשים במקומות ציבוריים שונים, מיפוי זמני של האנשים בכל אתר, ואיתור של חריגות. התוצר של המערכת הוא Actionable Item בצורת התראה לצוות האבטחה באתר. גם בתחום הזה ישראל מובילה עולמית.

אפשר להמשיך ולהמשיך, ולתאר גם פענוח אוטומטי של תצלומי אויר, איך מערכת כיפת ברזל מקושרת למערכת גדולה יותר שמזהה הרבה מאד התראות ומנתחת אותן, איך מבצעים ניתוח אוטומטי של שיחות טלפון, ועוד כל מיני דברים כאלה. כולם מתכנסים למקום אחד בסיסי: מיפוי זירת המידע, איתור חריגות, ויצירת דרכי פעולה כתגובה.

כולם בארץ עושים אנליטיקה מהסוג האיכותי ביותר וזה קורה כבר הרבה מאד שנים. אנליטיקה לא זקוקה רק למתמטיקאי שיבנה את האלגוריתם החכם אלא גם חייבת תשתית איכותית שמסוגלת לסנן כמויות אדירות של מידע וליצור מיפוי בזמן אמת. כשיש תשתיות אנליטיקה איכותיות, עם המתמטיקה כבר נסתדר.

לסיכום אפשר להגיד שיש דרישה הולכת וגוברת לתחום האנליטיקה ולישראל יש יתרון אדיר בתחום. מי שיכול לייצר ערך אמיתי בעולם ה- IoT נכנס לשוק ענק שעמוס בהשקעות. עכשיו רק נשאר לתרגם את היתרון הטכנולוגי לשורה ארוכה של סטארטאפים, וכרגיל להפתיע את כולם.

Add comment
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*