"פיתוח במהירות האור": שיפור הפרודוקטיביות בעזרת הממשק החדש של Visual Studio 2012 – חלק ראשון

25 ביולי 2012

תגובה אחת

vs20120_logo

חלק מהדברים שימשכו את תשומת ליבכם בגירסה החדשה של Visual Studio הם השינויים הרבים שהוכנסו לממשקים במטרה לשפר את יעילות עבודתכם ובאופן כללי ולאפשר לכם להיות יותר פרודוקטיביים. במאמר זה נסקור חלק מהשינויים הללו, נסביר מה עומד מאחוריהם וכיצד תוכלו לנצלם באופן מיטבי.

עפ"י מחקרים שמיקרוסופט עשתה עולה שמפתחים מבזבזים זמן ניכר ביותר באוריינטציה בין פרוייקטים וכלים. עד כדי כך, שבמקרים מסויימים הם מנצלים רק 15% מזמנם בקידוד עצמו. לכן, אחת מן המטרות המרכזיות שמיקרוסופט שמה לעצמה בגירסה החדשה של Visual Studio הינה להגביר את פרודקטיביות המפתחים כך שהיחס בין הקידוד לבין כל יתר הפעולות שנעשות על ידי המפתח יגדל כמובן לטובת זמן הפיתוח. (כמובן שזה אינו כולל את הצורך ללכת למטבחון להכין קפה..).

נסו עכשיו והורידו את Visual Studio 2012 RC !

Less is More – הגדלת היעילות באמצעות הסרה חכמה

ידוע שלעיתים פונקציונליות רבה מדי אשר זמינה למשתמש עלולה לגרום לעומס יתר ולירידה ביעילות העבודה. לכן בגירסה זו נעשה מאמץ להבין מה ניתן להוריד מהממשק על מנת לייעל את העבודה:

 • סרגלי כלים – צומצמו הפקודות המופיעות בסרגלי הכלים בכ- 35%. זה לא אומר שהפונקציונליות אינה קיימת, אלא שהיא אינה בהכרח זמינה במיקום אשר מתחרה בתשומת ליבכם וביעילות עבודתכם. לדוגמה, עם תחילת העבודה ב- VS תשימו לב שכפתורי ה-Copy, Cut, ו- Paste הוסרו מסרגל הכלים. ההיגיון מאחורי זה נובע מכך שרובכם מבצעים את הפעולות הללו באמצעות קיצורי דרך במקלדת ולא ע"י הקלקה על כפתורים (כמובן שמי שירצה יוכל להוסיפם ע"י קיסטום פרטי).
 • צבעים – צבעי הממשק שונו באופן דרמטי ורובם מעתה בצבע כרומטי. ההגיון מאחורי שינויי זה גורם לכך שהתוכן שאתם מייצרים כמפתחים הינו בדרך כלל צבעוני, כך שהקונטרסט שבין מה שאתם מפתחים וסביבת הפיתוח עצמה מאפשרת לכם להתרכז בעיקר – התוכנה שאתם מפתחים. לעומת זאת ההודעות האזהרות וחלק מהאייקונים נשארו צבעוניות וכעת מושכות את תשומת ליבכם באופן ניכר.
 • קווים פשוטים יותר – בגירסאות קודמות נעשה שימוש בקופסאות, מפרידים, צלליות וכו'. אלמנטים אלו היו אמנם יפים, אך גם משכו את תשומת ליבכם אל מחוץ לתוכן עצמו. הגירסה החדשה מתאפיינת במינימליזם בכל הקשור לשימום בהפרדות וקוים, תוך שימוש בחללים לבנים וטיפוגרפיה כאמצעי לבצע הפרדה בין חלקים שונים של הממשק.
 • אייקונים פשוטים – גם האייקונים הפכו לפשוטים יותר וחד גווניים. על פי המחקר של מיקרוסופט, האייקונים החדשים זוהו ללא בעיה ובסך הכל המינימליזם שלהם השפיע לטובה על יעילות העבודה.
 • אייקון בודד ל Multiple Select– היכולת להפעיל מספר פעולות ע"י אייקון בודד עם אפשרויות בזמן הלחיצה. יכולת זו תורמת למינימליזים ולפשטות הממשק תוך שמירת הפונקציונאליות כולה.

image

"המהפכה" של Solution Explorer עם יכולות ניווט מתקדמות

אין ספק שמפתחים מבזבזים זמן רב בניווט בין הקוד ובין מרכיבים הקשורים אליו. בגירסאות קודמות היה צורך במעבר בין חלונות וכלים שונים תוך כדי ניווט ובכל מעבר כזה היה המפתח מאבד את הקונטקסט. כך למשל, ב- VS10 ה-Solution Explorer וה-Class View הציגו מבטים וקשרים שונים עבור אותם נתונים (הקוד שבתוך ה-solution). כך במעבר בין חלון אחד למישנהו לא היה סינכרון בין השניים. כשמפתח, אשר מתסכל על התוכן של פרוייקט ב- Solution Explorer, היה עובר ל-Class view הוא לא היה מקבל את ה-classים הרלוונטיים.

ה-Solution Explorer ב- VS 2012 פותר בעיה זו. כל הכלים הרלוונטיים, אשר כוללים את ה- Class View, Object View, Call Hierarchy, Navigate to ו- Find, כולם שולבו בכלי אחד.

כך שמפתחים יכולים להסתכל עמוק בתוך הקוד ללא צורך במעבר לחלונות שונים עבור הכלים השונים. עם זאת, ניתן עדיין לעשות שימוש בכלים השונים בנפרד.

image

כמו כן ניתן לבצע חיפוש ישיר של אובייקטים ומתודות ישירות מה Solution Explorer כך שנוכל למצוא את מבוקשנו בצורה גראפית וללא צורך בחיפוש בעשרות/מאות קבצים.

חיפוש מהיר ויעיל בתוך Solution Explorer

יתרון זה הופך משמעותי גם כאשר מבצעים חיפוש בתוך Solution Explorer. על מנת לבצע חיפוש ניתן להקליק על Search Solution Explorer או פשוט להקיש Ctrl +. מקש קיצור זה יביא אתכם לחלון החיפוש גם כאשר ה-Solution Explorer אינו נראה (זה יעיל מאוד כאשר חלון ה- Solution בטעות נסגר).

בניגוד לגרסאות קודמות, אשר הצריכו חיפוש ניפרד בכל Solution ואחר כך מציאה של אותו אובייקט ב- Solution Explorer, החיפוש החדש מרכז את הכל בתוך חלון ה- Solution Explorer. החיפוש מאפשר למצוא בקלות כל פיסת קוד ולעשות בה שימוש כדי לנווט בין הקשרים. חלון התוצאות משולב עם ה- IDE ותומך במעבר מהיר בין אובייקטים. כך ניתן לעקוב אחר ישויות קשורות כגון "All derived types" ו-"Base type" מבלי לעבור לחלון ה- Class View.

image

החיפוש תומך ב- fuzzy search, המאפשר הקלדה של האות הראשונה (ב- upper case) של כל מילה בתוך ה- identifier וכך ניתן למצוא את ה-node הקשור. דוגמא:

הקלדת האותיות: "CPM" יביא אותנו למחלקה: ChangePasswordModel:

image

במאמר הבא נמשיך בסקירה של חידושים נוספים, אשר תורמים ליעילות עבודתכם.

לשאלות נוספות בנושאי Visual Studio ו- ALM אתם מוזמנים לפורום שלנו בעברית

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

 1. דותן13 בנובמבר 2012 ב 23:10

  אז…אני לא מבין !
  מה שבעצם קרה זה שמייקרוסופט הקטינה את ממשק המשתמש לטובת?!
  אההה ו… הם שינו קצת את הצבעים זה אומר שהתוכנה בהכרח יותר טובה מגרסאות קודמות ?!

  הגב