7 ימים עם טלפון חלונות 7 – היום השלישי: תוכנות ומשחקים

18 במרץ 2012

לפוסטים הקודמים בסדרה:
היום הראשון: התקנה
היום השני: ניווט

תוכנות ומשחקים

Windows-Phone-7-appsאחרי שמגדירים את הטלפון ומתרגלים לדברים החשובים, מגיע הזמן להעמיס אותו. בתוכנות, בשירים, במשחקים, בכל מה שבא ליד. שוק התוכנות של טלפון חלונות לא מגרד אפילו קטגוריה אחת בשוק התוכנות של אנדרואיד, אבל הוא בצמיחה מתמדת בגלל הרבה סיבות. מיקרוסופט ממש מחזרת אחרי מפתחים; מפתחים מוכרים, אפילו עצמאיים וקטנים, מקבלים ממיקרוסופט מכשירים בחינם בתנאי שיפתחו את המשחקים והתוכנות שלהם גם לטלפון חלונות 7, פלטפורמת הפיתוח לטלפון חלונות 7 היא חינמית וזמינה להורדה לכל מי שחפץ בכך, ומיקרוסופט אפילו פיתחה כלי ‘המרה’ למפתחים שהופכים את זה לקל במיוחד להמיר את הקוד שלהם מאנדרואיד או iOS לטלפון חלונות.

אבל גם בלי כל זה, השורה התחתונה היא שפיתוח אפליקציות לטלפון חלונות 7 הוא כל כך פשוט שאפילו ‘מפתח’ עם נסיון מינימלי ביותר יכול לפתח אפליקציה מוצלחת. אפילו אני הצלחתי (על זה באחד הפוסטים הבאים).

כמו כל אחד, גם לי יש רשימה של תוכנות שאני לא יכול בלעדיהן. את רובן מצאתי, ולאלה שלא מצאתי מצאתי אלטרנטיבה ראויה. את המעט שלא מצאתי בכלל החלטתי לנסות לפתח בעצמי. הנה רשימה של כמה תוכנות מומלצות:

Ynet

להורדה

Ynetלא יעזור כלום, כולנו ג’אנקיז של חדשות. כמעט לכל אחד מאתנו יש בטלפון אפליקציה של Ynet, וגם אני נוהג להיכנס אליה באופן די תכוף. רשמית, Ynet מספקת אפליקציה לאנדרואיד ול- iOS בלבד, אבל מפתח בשם matrostik (לא הצלחתי למצוא את שמו האמיתי) פיתח אפליקציה נהדרת ל- Ynet הכוללת כותרות, כתבות, קטגוריות ועוד. האפליקציה משתמשת בטאבים ברוח ממשק המטרו, ומביאה את כל המידע ישירות וביעילות כמו שהייתם מצפים מאפליקציה לטלפון חלונות מבלי כל מיני קישקושים בצדדים. אם אתם מעוניינים, הוא פיתח עוד מגוון אפליקציות לכמעט כל אתר חדשות ישראלי קיים (לא ניסיתי אותן, אבל אני בטוח שהן מוצלחות באותה מידה).

Facebook

להורדה

Untitledאפליקציות הפייסבוק לטלפונים הן נושא רגיש. במשך תקופה ארוכה משתמשי אנדרויד היו בוכים כל הזמן שהאפליקציה לאנדרואיד לא מוצלחת ומתקדמת כמו זו של האייפון, אבל לא היה להם מושג כמה הם מתקדמים לעומת האפליקציה של טלפון חלונות 7. לאחרונה זה השתפר קצת כשיצאה גרסה חדשה לטלפון חלונות 7 שיותר דומה לאחיות שלה ממערכת ההפעלה האחרות, אבל עדיין איטית ומסורבלת להחריד. עם זאת, היא עברה שיפור משמעותי כשהממשק נוקה והותאם יותר לפייסבוק העדכני, ובין השאר גם נוסף סרגל עליון שנגלל ביחד עם הטאבים, ברוח המטרו – עם טוויסט מעניין שבו הוא משתמש בתמונות שלכם מהפייסבוק בתור רקע. זה הופך את האפליקציה לייחודית מאד, ונותן לה תחושה של אפליקציה ייעודית ולא סתם ‘המרה’ כדי לצאת ידי חובה. היא עדיין מגיבה מאד לאט, לא עוקבת אחרי נוטיפיקציות שקראתם (ומציקה קצת כל פעם כשמתקבלת נוטיפיקציה חדשה), ויש שיעדיפו אולי את האינטגרציה המובנית של פייסבוק במערכת ההפעלה (חלון ה- “אני” שמרכז רשתות חברתיות ומאפשר לכם לקרוא ולעדכן מספר רשתות חברתיות במקביל), אבל השורה התחתונה היא שהאפליקציה עושה את העבודה, היא נוחה, היא יפה, והיא עובדת. לאט, אבל עובדת.

True Caller / True Dialer

להורדה

אחת התוכנות החביבות עלי אי פעם עוד מימי הסימביאן החשוכים היא True Caller. תוכנה שבזמן אמיתי מחפשת בחיפוש-אחורי (מה שנקרא גם לפעמים 441, היפוך של 144) את זהות המתקשר במידה והוא לא שמור בספר הטלפונים שלכם. זו אפליקציה יעילה במיוחד ומאז שהחל עידן הטלפונים החכמים היא נהיתה יעילה וחכמה יותר כי היא כבר לא מתחברת רק למאגר המידע המאד מצומצם ולא מעודכן של טלפונים, אלא גם ‘משתפת’ מידע בין מנויים – כלומר, אם אצלי בטלפון יש את הטלפון של יוסי והוא לא קיים במאגר, אבל יוסי מתקשר למישהו אחר עם התוכנה – הוא יראה את השם כפי שהוא מופיע אצלי (במידה ואפשרתי את זה בתוכנה, כמובן – התוכנה שואלת אתכם בהפעלה ראשונה אם להפעיל את האפשרות, ולא משתפת בברירת המחדל).

כל זה טוב ויפה ועובד נהדר באנדרואיד ובאיפון, אבל בטלפון חלונות 7 זה פשוט לא עובד מהסיבה הפשוטה שהמערכת לא מאפשרת לתוכנות צד שלישי להשתלט על תהליך הטלפון. בשביל זה אין ‘חייגנים’ כמו שיש באנדרואיד (לא באופן מלא, לפחות) ותכנת ה- True Caller לא עובד בזמן אמיתי. במקום, היא מאפשרת לכם לחפש – ולקבל תשובה. אפילו אין לה גישה להיסטוריה של השיחות.

לעומת זאת, תוכנת ה- True Dialer מבית אותה חברה היא חייגן אלטרנטיבי לחייגן ברירת המחדל, עם כמה הגבלות חמורות. אין לו גישה להיסטוריה של השיחות של הטלפון, אבל הוא כן יודע להשתמש במערכת של True Caller כדי למצוא מספרים באמצעות חיפוש שם. ספציפית, אני מעדיף אותה על פני החייגן הרגיל של הטלפון בגלל אפשרות ה- T9 (‘חיוג שמות’) שקיימת בה וחסרה בחייגן הרגיל.

בתוכנות כאלה אנחנו רואים את החיסרון האמיתי של מערכת ההפעלה – ושל גישת ‘הגן הסגור’. מיקרוסופט נזהרים מאד לא לאפשר למפתחים לעשות מה שהם רוצים (לאור המוניטין שהיה למיקרוסופט בעבר במה שקשור לאבטחה, זה אולי קצת מובן אפילו), והרבה דברים כמו חייגנים או מקלדות אלטרנטיבים, דברים שהם הלחם והחמאה של אנדרואיד, פשוט לא יכולים להתקיים בטלפון חלונות 7.

Shazam / SoundHound Vs. Bing

האמת היא שתכננתי להוריד את התוכנות הללו. באמת שכן. יש להן גרסאות לטלפון חלונות 7, והן נראות ועובדות בדיוק כמו כל הפלטפורמות האחרות. מהר מאד אבל גיליתי שאני לא צריך, כי תוכנת החיפוש המובנית של הטלפון – Bing – כוללת אופצית זיהוי שירים מובנית, שעובדת ביעילות טובה בדיוק כמו של התוכנות הפופולריות הנ”ל, ובמהירות ודרך כפתור ייעודי. הרבה יותר יעיל, הרבה יותר נקי, ובלי כל הנסיונות לדחוף לכם את השירים במורד הגרון (כן, גם הוא מציע לכם לקנות את השיר דרך השוק, אבל הוא הרבה פחות מציק בעניין).

משחקים \ Xbox Live

Untitledבמיקרוסופט החליטו לדחוף חזק את המיתוג של Xbox Live לטלפון חלונות 7, וכל המשחקים שתורידו יותקנו לתוך ‘אזור’ ה- Xbox Live בטפון (Hub). כמו כן, הוא מן הסתם מסתנכרן ישירות עם חשבון ה- Xbox Live שלכם, מציג לכם את האווטאר שלכם ואת ההישגים, וכל מה שהייתם מצפים. כמות המשחקים הזמינה מרשימה מאד יחסית, נגיד לכמות האפליקציות הזמינה בשוק – ונראה שמיקרוסופט שמו דגש חזק מאד על הפלטפורמה, לא דבר מפתיע לאור ההצלחה של משחקים בפלטפורמות הטלפונים הניידים והצלחת Xbox Live בכלל (בארה”ב לפחות).

בין הכותרים תוכלו למצוא מן הסתם את הכותרים הפופולרים Angry Birds, Fruit Ninja, מגוון משחקי Need for Speed, Assassin Creed, Splinter Cell, ועוד ועוד. חלק מהמשחקים חינם, חלק גדול בתשלום, ואת כולם אפשר ‘לנסות’ לתקופה מוגבלת (או לתקופה בלתי מוגבלת עם פרסומות) לפני רכישה.

תוכלו למצוא שם גם משחקים בלעדיים לטלפון חלונות 7, חלקם מוצלחים ביותר (החביב עלי הוא Shuffle Party של מיקרוסופט עצמם), אבל עוד משחקים מוצלחים הם Physi-Bricks – משחק פאזלים פיזיקלי עם שיטת ניקוד מעניינת ומאתגרת, Wodament (שביצע הגירה גם לחלונות 8 –תוכלו למצוא אותו בשוק התוכנות) שהוא משחק מילים מאתגר ומעניין במיוחד משום שאתם משחקים כל שלב מול כל מי שמשחק במשחק באותו רגע (אני לא מאמין שזה באמת חי ולא פשוט שומר את הניקוד של כל אחד לכל שלב, אבל האשליה מחזיקה), ועוד רבים טובים אחרים.

האביב החלונאי

עם כל זאת, בואו נודה בזה: השוק של טלפון חלונות 7 לוקה בחסר לעומת שווקים של פלטפורמות מתחרות, אבל הוא בהחלט בעלייה מתמדת. עם הכניסה של נוקיה למשחק, הפלטפורמה צפויה לחוות התעוררות – שלא לדבר על הכניסה העתידית של חלונות 8 שבטח תעודד פיתוח אפליקציות ומשחקים ייעודיים לממשק המטרו – שעל פי מיקרוסופט, תואם כמעט ב- 90% לקוד של טלפון חלונות 7 מה שיאפשר המרה קלה ומהירה של תוכנות ואפליקציות מפלטפורמה אחת לשנייה, ויגביר משמעותית את העניין במערכת ההפעלה הניידת של מיקרוסופט.

רק מילה אחת על אופיס – הייתם מצפים שמערכת הפעלה של מיקרוסופט שכוללת את תוכנות האופיס באופן מובנה תדע לקרוא מסמכים יותר טוב מכל פלטפורמה אחרת, אבל זו לא המציאות. מסמכי וורד ואקסל שנכתבו על המחשב ונפתחו בטלפון לא נראו יותר טוב מבכל פלטפורמה אחרת, שכידוע זה רע מאד: מסמכים הפוכים עם טקסט הפוך (במקרה של עברית), טבלאות שבורות, אלמנטים מופרדים, כל המחלות שהקוראים של אנדרויד ואיפון סובלים מהן מופיעות למרבה הפלא גם כאן. דווקא בדבר האחד שהייתי מצפה ממיקרוסופט שיתעלו על כל האחרים, הם נופלים. מאכזב ביותר.

הפוסט הבא הוא על תוכנה אחת שחשובה לי מאד שלא מצאתי לטלפון חלונות 7 והחלטתי לנסות לפתח לבד. בינתיים הולך לי לא רע, אבל אם אני אכתוב על זה כאן – לא יהיה לי יותר על מה לכתוב בפוסט הבא.

שבוא נפלא לכולם!

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 תגובות

 1. דב21 במרץ 2012 ב 10:06

  מתברר שמה שטוב במערכת ההפעלה הזאת היא המהירות.
  ומתברר גם מהר מאוד שממש אין כל סיבה להשתמש בה מכיוון שאם באופיס היא לא תומכת יותר טוב, אז בשביל מה.
  לגבי ה-True Caller זהו חור אבטחתי ממדרגה ראשונה, מכיוון שלפי מה שאתה מתאר כל ספר הטלפונים שלך עובר לשרתי החברה, מה הם יעשו עם זה זה כבר שאלה שלהם.

  הגב
 2. Ambious21 במרץ 2012 ב 10:43

  לגבי אופיס – זו בכלל לא "הסיבה" להשתמש במערכת – מדובר בבעיה רק עם פורמטים ישנים יותר (doc לעומת docx למשל) ובמיוחד בעברית – אבל אני חייב להודות שלא נכנסתי עמוק וניסיתי את כל הסנאריוז עם אופיס. אולי אני אקדיש לזה פוסט.

  לגבי True Caller – אתה צודק במליון אחוז, אבל התוכנה מזהירה אותך שוב ושוב ושואלת אותך אם אתה בטוח שאתה רוצה להשתמש בחיפוש המתקדם. הבעיה היחידה בזה היא שגם אם אתה לא משתמש בתוכנה אין לך שליטה על מי משתף את המספר שלך, וזו כבר בעיה רצינית הרבה יותר…

  הגב
 3. משה27 במרץ 2012 ב 9:41

  Ynet זה נחמד. אבל אין אצל המוכשר ההוא ערוץ 7 (או אתרים דומים אחרים).

  כותב מעניין. נמשיך לעקוב

  😉

  הגב