האם טלפון חלונות 7 בדרך לישראל?

5 במרץ 2012

windows-phone-7לפני שהוא יצא, “טלפון חלונות 7” היה להיט מסקרן בקרב קהילות טכנולוגיות שונות בעולם. גם בישראל, למרות שבעוד שבעולם עקבו בעניין אחרי הפיצ’רים השונים של מערכת ההפעלה, עקבנו כאן (וכאן וכאן) בעיקר אחרי דבר אחר: תמיכה בעברית. האם תהיה, האם לא תהיה, והאם מיקרוסופט בכלל תייחס אלינו לאור העובדה שבכל שוק אחר (אקסבוקס, זון, וכיו”ב) איננו נספרים בכלל כשוק.

כשהטלפון יצא, ראינו שלמרות שיש תמיכה בעברית, היא מאד בסיסית. לטלפון יש פונטים בעברית, וברוב המקומות היא מוצגת בסדר (אם כי בתוכנות מסוימות באופן רנדומלי לחלוטין פתאום מופיעים ריבועים אחרי תוים מסוימים) אך אין לו מקלדת בעברית (ובניגוד לאנדרויד, לא ניתן סתם ‘להתקין’ מקלדת צד-שלישי) ולמרות שיש פתרונות גם לבעיה הזו, הם לא מושלמים ודורשים ‘פריצה’ מוחלטת של הטלפון (Chevron Unlock, Interop Unlock, וכו’ – תהליכים שהם חוקיים ואפילו נתמכים חלקית על ידי מיקרוסופט, אבל לא בכל הטלפונים הם פשוטים לביצוע). למרות שחלקים נרחבים מהמערכת הפעלה החדשה של הטלפון פותחו כאן בישראל, מיקרוסופט פשוט לא מכירה בשוק שלנו כשוק פוטנציאלי לטלפון החדש, וזו כתוצאה מכך שהוא מבוסס באופן כבד – כמו כל מערכות הדור החדש – על חנות אפליקציות ומוזיקה, והם פשוט לא סומכים על הישראלים (ובצדק) שיקנו אפליקציות או שירים. יותר מכך, מנוע המפות המובנה של המערכת – Bing Maps, עד לאחרונה לא הציג כמעט כבישים בישראל למעט כבישים ראשיים.

עד כדי כך מגוכך המצב, שלפני כשנה פגשתי בלימודי באוניבסיטה הפתוחה בחור עם טלפון חלונות 7, ואמרתי לו בהתלהבות “וואו, אתה הבן אדם הראשון מחוץ למיקרוסופט שאני פוגש עם טלפון חלונות 7”. הוא השפיל מבט, ובטון כמעט מתנצל אמר לי “אני עובד במיקרוסופט”. לא ידעתי אם לצחוק או לבכות אז הסתפקתי בהנהון מבין.

יש סיכוי שבקרוב כל זה ישתנה.

windowsmarketהחנות מגיעה לישראל

בבלוג הפיתוח הרשמי של טלפון חלונות הכריזו השבוע כי שוק התוכנות של טלפון חלונות 7 נפתח בחמש מדינות חדשות, ושעד סוף החודש יש צפי לפתוח אותו בעוד כ- 23 מדינות, בניהן ישראל. למרות שלא הוכרז שום דבר רשמי חוץ מכך, כגון ‘שדרוג’ או ‘הוספה’ של התמיכה בעברית באופן רשמי ומסודר, ניתן לראות בעדכון האחרון של מערכת ההפעלה כי למרות שעדיין אין עברית מובנית במערכת, התמיכה בעברית השתפרה קלות בצפיה באתרים והודעות, וכעת העברית מופיעה הפוך רק בעת ההקלדה בתוכנת ההודעות וכיו”ב. עדיין לא מושלם, אבל יותר טוב מב- 7.0. ניתן להגיד, שהתמיכה בעברית כרגע עומדת על כ- 75% מתמיכה מלאה, ושלא נדרש ממיקרוסופט עוד הרבה כדי ‘לתקן’ את זה (במיוחד לאור העובדה שיש להם כבר את הידע והכלים, וברוב המוצרים שלהם התמיכה בעברית יותר טובה משל כל חברה או מתחרה אחר).

עוד סימן מעודד מהימים האחרונים ממש הוא הרחבת התמיכה של מפות Bing לכל הרחובות בישראל, בדומה ל- Google Maps, אך באופן הרבה יותר ‘מצומצם’: כל שמות הרחובות באנגלית בלבד, בניגוד לגוגל שיודע בכל רגע נתון להתייחס לרחוב בשתי השפות. לפעמים זה אפילו טפשי קצת, כמו למשל רחוב ‘הולנד’ בחיפה שמופיע תחת השם Netherlands. יותר מזה, חיפוש כתובות עדיין לא ממש עובד. כל הכתובת בחיפה, למרות ששמות הרחובות קיימים בפועל, מופיעים כ- “Haifa, Israel” ללא כתובת מדויקת. למרות זאת, זה עדיין יותר ממה שהיה שם לפני חודשיים, וזה כבר מראה שהם לפחות מתכננים להתרחב לכאן, גם אם רק קצת.

433261250האם מנוקיה תבוא הישועה?

בתחום המכשירים הסלולרים תמיד היתה זו דווקא נוקיה שהחזיקה אחיזת שוק יפה בישראל, בעיקר ובמיוחד בגלל התמיכה המלאה והמצוינת שלה בעברית. עכשיו כשנוקיה חתמו על הסכם ענק עם מיקרוסופט וכמעט כל הדגמים החדשים של נוקיה הם מבוססי המערכת מרדמונד, יש סיכוי גדול מתמיד שהמערכת תותאם לישראל (ולמדינות ערב, שם לנוקיה יש דריסת רגל ענקית), ולדעתי לא רחוק היום שבו המערכת תתמוך בעברית מלאה (ומכיוון שמיקרוסופט לא מאפשרים ליצרנים לשנות את המערכת יותר מדי, השינוי כנראה יבוא ממיקרוסופט – מה שאומר שהוא לא יוגבל רק למכשירי נוקיה).

הסוס הטרויאני של חלונות 8

השינוי האמיתי אבל צפוי להגיע דווקא מחלונות 8. חלונות 8 מבוססות באופן כבד על מודלים דומים ולעיתים זהים לחלוטין לאלה הנמצאים בטלפון חלונות 7. כשהשוק יעבור למערכת ההפעלה החדשה, יהיה למיקרוסופט הרבה יותר קל ‘להכניס’ את המערכת הסלולארית גם לשווקים ‘לא מוכנים’ כמו ישראל, שאחוז השימוש בחלונות בו גבוה במיוחד. יתרה מכך, סביר להניח שביחד עם חלונות 8 תצא גם גרסה חדשה למערכת ההפעלה הסלולרית, טלפון חלונות, שתתאים לחלונות 8 באופן יותר מובנה. מעבר לכך סביר להניח שלכבוד המערכת החדשה, שירותים רבים שעדיין חסומים בישראל, כגון חנות הזוּן, בינג, ואפילו אקס-בוקס לייב הנחשקת – יפתחו באופן גורף ומוטמע כמעט בכל השווקים בהם משווקת מערכת ההפעלה “חלונות”, מה שיקל גם על מתן שירותים אלו לבעלי “טלפון חלונות 7” ואפילו אקס-בוקס 360 אולי סוף סוף יעשה עליה רשמית (למרות השמועות שפיראטיות הוא מה שמנע ממיקרוסופט להיכנס לישראל, הסיבה הרשמית היא עלויות התפעול והפריסה של השירותים הנ”ל, שבלעדיהם חווית האקסבוקס, לטענת מיקרוסופט, מצומצמת ביותר).

האם באמת טלפון חלונות יכנס לישראל באופן רשמי ומלא? קשה לדעת. בינתיים הפתרונות היחידים בתחום הם מסובכים ועובדים רק חלקית, אבל כל הסימנים מראים שמיקרוסופט מתכננת, לפחות ברמת העקרון, להיכנס גם אלינו. נכון שהשוק שלנו רק עכשיו קיבל עליו את האנדרויד והוא מעט רווי, אבל חלונות 8 – על כל חסרונותיה – יתכן והיא תהיה הדלת לה חיכו במיקרוסופט כדי להיכנס לארצינו הקטנטונת במלוא הכוח. אולי זה אפילו יצליח להם, גם אם רק בקרב ה- ‘מכורים לדבר’.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *