מיקרוסופט לאן?

19 ביולי 2011

שמועות חדשות מדברות על כך ש- "חלונות 8" יהיה המוצר האחרון בסדרת "חלונות". במקביל, בקוד של מערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט נמצאו אזכורים להרצת משחקי Xbox360, ומיקרוסופט רשמה מספר כתובת אינטרנט עם הצירוף “Microsoft-Sony”. האם מיקרוסופט מתכננת מהפכה טכנולוגית?

בימים אלו, הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה "חלונות" נמצאת בשלבי פיתוח קדחתניים. שמועות מדברות על כך שבקרוב מאד תשוחרר גרסת הבטא הרשמית הראשונה, אבל בינתיים אתרי הטכנולוגיה ברשת נכנסו למוד של 'חרושת השמועות'. כמו בחלונות 7 ובויסטה לפניה, גרסאות פנימיות של המערכת דלפו לרשת מוקדם וחשפו כמה שינויים קיצוניים שמיקרוסופט מתכננת במערכת ההפעלה, בעיקר במה שקשור לממשק מגע לטאבלטים שיהיה מבוסס על ממשק המטרו של טלפון חלונות 7. אבל על זה בהמשך.

NotWindows

שמועות ברשת מדברות על כך שאחרי "חלונות 8", מיקרוסופט מתכננים לעשות שינוי כלל-מערכתי בכל התחומים. אם להאמין לשמועות, אחרי חלונות 8 מיקרוסופט יאחדו את מערכות המחשבים, הטלפון והמשחקים שלהם למערכת אחת משולבת. רמזים ראשונים לכך ניתן למצוא כבר היום בהצהרות של בכירי מיקרוסופט שחלונות 8 "תשלב באופן מהותי" את שירות  "Xbox Live", שירות המשחקים של מיקרוסופט שמשמש את קונסולת ה- Xbox360 ולאחרונה שולב גם ב- Windows Phone 7, מערכת ההפעלה הסלולרית שלהם. מה שאף אחד לא אמר זה מהי המשמעות של השילוב: האם זה נסיון להשיק מחדש את שירות המשחקים המשולב והכושל "Games for Windows" שהיה מבוסס חלקית על Xbox Live, או האם בסך הכל נוכל לראות את האווטאר שלנו במחשב כמו שאפשר בטלפון חלונות 7? כנראה שמדובר ביותר מכך.

אקס-בוקס 360 מתחבא בחלונות 8

האתר האיטלקי Windows8Italia חשף לגמרי במקרה שבליבה של מערכת ההפעלה החדשה מתחבא קוד שמתייחס להרצה של משהו שקשור ל- Xbox360. לא ברור באופן מפורש למה הכוונה, אך מספר פרשנים חושבים שמדובר באפשרות שנמצאת בפיתוח כרגע במיקרוסופט להריץ משחקי Xbox360 על המחשב. אם – וזה אם גדול, ההשערה הזאת נכונה, מדובר במהלך קיצוני מאד מצד מיקרוסופט. בכל מקרה, מדובר כנראה באבני היסוד של מה שמיקרוסופט מתכננים לעתיד: איחוד כלל-מערכתי.

זה כבר לא סוד שמיקרוסופט מתכננים להכניס לחלונות 8 ממשק משופר למסכי מגע שנלקח ישירות ממערכת ההפעלה הסלולרית Windows Phone 7. למעשה מדובר בצעד מבריק: הממשק הנוח, המדויק, המינימליסטי והנגיש של שפת העיצוב "מטרו" ביחד עם הכוח, הנגישות ובעיקר התאימות הרחבה מאד של פלטפורמת חלונות. זה בדיוק מה שמיקרוסופט צריכים כדי להיכנס (שוב) לשוק הטאבלטים (אחרי מספר ניסיונות כושלים, כולל גרסאות יעודיות של חלונות XP עוד משנת 2002), ולמרות שהייתי סקפטי לגבי מערכת ההפעלה לטלפונים, דווקא כאן אני חושב שלמיקרוסופט יש קלף מנצח. לא עוד טאבלטים שיודעים רק להריץ משחקים ולעשות אפקטים מגניבים: הפעם יהיה מדובר בכלי עבודה מלא – מערכת ההפעלה שאתם מכירים, חבילת התוכנות שאתם מכירים, תאימות מלאה לכל הקבצים שלכם – ובניגוד לחלונות 7 שהיה צעד קטן מדי ומאוחר מדי בכיוון הנכון, הפעם גם עם ממשק שתוכנן במיוחד למסכי מגע.

אל חרושת השמועות הזאת מצטרפת חשיפה מעניינת מהימים האחרונים שלפיה מיקרוסופט רכשו את כתובות האינטרנט "Microsoft-Sony.com" ו- "Sony-Microsoft.com". העובדה המפתיעה הזאת תפסה את כולם לא מוכנים, מאחר ומדובר בשתי חברות שמתחרות זו בזו כבר שנים רבות בתחומים רבים – בעיקר בתחום קונסולות המשחקים. ההערכה הרווחות וההגיונית ביותר היא שמדובר כנראה בעסקה של החברות בתחום הסלולרי, ושסוני כנראה תייצר ותשיק טלפונים מבוססי WP7 עבור מיקרוסופט, אבל להערכתי מדובר דווקא במשהו אחר. סוני די נהנים מפלטפורמת האנדרואיד, וקשה לי לראות אותם פתאום עוברים למשהו אחר, ועוד של מיקרוסופט. מיקרוסופט לעומת זאת חתמו על עסקה ענקית עם נוקיה, ובעוד שאין להם מה להפסיד מלתפוס עוד חברה שתייצר עבורם טלפונים (אחרי ש- HTC נטשה אותם כמעט לגמרי וחברות כמו LG ו- ASUS מתקשות למצוא שוק למוצרים מבוססי WP7), קשה לי להאמין שנוקיה תהיה מאד מרוצה מעסקה של מיקרוסופט עם סוני בתחום הניידים.

אישית, אני חושב שמדובר בשיתוף פעולה שיניב אולי מחשב לוח מבוסס חלונות. אולי הוא גם יהיה הראשון שיצליח לחדור לשוק, אחרי ששני המוצרים שהיו אמורים להיות מותגי הדגל של חלונות למחשבי לוח, Asus EEEPad ו- HP Slate, נטשו שניהם את הספינה לטובת מערכות אחרות ותואמות יותר. למיקרוסופט לא נשארו הרבה שותפים לחזון הטאבלטים הגדול והישן שלהם, ולכן לא הייתי מתפלא אם הם יכנסו לשותפות עם יריבה מרה כמו סוני. ולמה לא, בעצם? סוני היא יצרנית חומרה ותיקה ומוכחת, שמחשבי ה- VAIO שלהם נחשבים לבין הטובים בשוק (וכושלים להמריא בעיקר בגלל תג המחיר הגבוה שלהם), שיכולה לתת למיקרוסופט חומרה חזקה, יציבה ואמינה, שתיתן פלטפורמה מעולה למערכת ההפעלה הבאה שלהם ותחזיר את המונח "מחשב לוח" להגדרתו המקורית: מחשב לכל דבר, רק על לוח (הגדרה שאף אחד ממחשבי הלוח של היום לא עונה עליה, גם לא המוצלחים שבניהם).

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *